Specjaliści o programie Szczecin 2020

Autor: źródło - UM Szczecin 2014-04-09 14:50:23
Ograniczenie ruchu samochodów w mieście poprzez budowę linii tramwajowych, tworzenie zintegrowanych węzłów komunikacyjnych czy poprawa dostępu drogowego do miasta. To część propozycji przedstawionych do programu Szczecin 2020, podczas wtorkowego spotkania ze specjalistami od inżynierii i transportu drogowego.
9 marca, w sali Rady Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, odbyło się spotkanie podczas którego prezydent Piotr Krzystek przedstawił program Szczecin 2020, przedstawicielom szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej. Głównym założeniem spotkania było zaprezentowanie specjalistom rozwiązań dotyczących projektów drogowych i komunikacyjnych, zawartych w programie.

Te konsultacje są bardzo ważne. Chcielibyśmy optymalnie wykorzystać szansę jaką daje nam nadchodząca perspektywa unijna, po to aby Szczecin dołączył do grona nowoczesnych miast europejskich – powiedział w czasie spotkania prezydent Piotr Krzystek.

Wśród zgłoszonych propozycji do Programu Szczecin 2020, znalazły się projekty dotyczące budowy nowych linii tramwajowych, do Kołbaskowa, wzdłuż ul. Ku Słońcu i 26 kwietnia, a także wzdłuż Trasy Północnej. Rozwiązania te miałaby za zadanie zapewnić dostęp do ekologicznego transportu mieszkańcom okolicznych osiedli, a także ożywić i otworzyć nowe tereny dla ludzi i biznesu (przykład linii tramwajowej wzdłuż trasy północnej). Wśród przedstawionych rozwiązań komunikacyjnych znalazły się także projekty dotyczące alternatywnych dróg wyjazdowych z miasta, choćby połączenie Autostrady Poznańskiej z trasą A6.

Specjaliści zwrócili również uwagę na konieczność tworzenia zintegrowanych węzłów komunikacyjnych, łączących w jednym punkcie kilka rodzajów transportu publicznego. Jednym z takich rozwiązań miałby być np. całkowicie przebudowany obszar w okolicy Dworca Głównego PKP, który stałby się nowoczesnym centrum komunikacyjnym w Szczecinie.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że konieczny jest rozwój transportu metropolitarnego, aby stwarzać przestrzeń, która będzie zachęcała młodych ludzi do osiedlania się w nim. Nowoczesna komunikacja podniesie atrakcyjność miasta i przyciągnie do niego przedstawicieli branż kreatywnych (inżynierów, fachowców związanych z projektowaniem, mediami, branżą nowoczesnych technologii), ponieważ to one są główną siłą napędową nowoczesnych miast.

Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa komunikacyjnego, sprawny system transportu miejskiego, czy szeroki wybór alternatywnych dróg znajdujących się na obszarze miasta – zaznaczyli uczestnicy spotkania.

Prezydent w wielu kwestiach zgodził się ze specjalistami. Zaznaczył jednak, że oprócz tworzenia nowych projektów komunikacyjnych (nowe linie tramwajowe np. do Kołbaskowa) trzeba mocno skupić się na modernizacji i usprawnieniu obecnych.

Ważne jest to, żebyśmy nasze założenia realizowali w sposób kompletny i przemyślany, po to aby Szczecin jak najwięcej na tym zyskał – dodał prezydent Piotr Krzystek.

Na koniec spotkania prezydent zachęcił do dalszego zgłaszania swoich uwag i propozycji do Programu Szczecin 2020.

Program Szczecin 2020 jest propozycją działań, inwestycji i kierunków rozwoju miasta w nadchodzącej perspektywie unijnej. Składa się z czterech modułów: Praca, Edukacja, Otoczenie, Współdecydowanie.

Każda osoba, zainteresowana wzięciem udziału w dyskusji o rozwoju Szczecina w przyszłości może przesłać swoje pomysły czy uwagi na temat programu na adres: 2020@miasto.szczecin.pl. Wszystkie opinie są sukcesywnie publikowane na stronie www.konsultuj.szczecin.pl.

Więcej wiadomości ze Szczecina jest ;TUTAJ

© 2018 Super-Polska.pl stat4u