W Gdańsku powstanie „Wspólnota Domowa” imienia Arama Wybickiego

Autor: źródło - UM Gdańsk 2014-04-11 21:24:09
W czwartą rocznicę katastrofy smoleńskiej wmurowano w Gdańsku kamień węgielny pod niezwykły pomnik: pierwszy w Polsce całodobowy dom pomocy dla dorosłych osób z autyzmem Wspólnota Domowa im. Arama Rybickiego. Arkadiusz Rybicki był założycielem Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym. Zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem przed czterema laty.
Uroczystość odbyła się w Gdańsku przy ulicy Malczewskiego 135, a uczestniczyli w niej m.in. prezes Rady Ministrów Donald Tusk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym Małgorzata Rybicka przedstawiła ideę Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem. Premier Donald Tusk podkreślił, że to pierwszy tego typu dom w naszym kraju, ale na pewno nie ostatni, bo takie placówki są bardzo potrzebne.

Prezydent Paweł Adamowicz natomiast apelował o wszechstronne wsparcie tej wspaniałej idei, tym bardziej, że brakuje pieniędzy na realizację inwestycji. – Niech nazwa tego miejsca będzie symboliczna, niech to będzie nasza „wspólnota domowa” – mówił prezydent. Małgorzata Rybicka przypomniała tragiczną śmierć swojego męża, który całe życie zabiegał o lepszą opiekę na osobami autystycznymi. Powstający ośrodek ma być niejako żywym pomnikiem dla Arama Rybickiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Wspólnota Domowa im. Arama Rybickiego miałaby się stać modelową placówką dla kolejnych tego typu obiektów w naszym kraju. Premier, prezydent Gdańska i inicjatorzy powstania placówki złożyli podpisy pod Aktem Wmurowania Kamienia Węgielnego i dokonali jego wmurowania

Działkę przy ulicy Malczewskiego 35 w użytkowanie przekazało bezpłatnie Miasto Gdańsk. Pieniądze na budowę pochodzą z datków od firm i instytucji, które przekazały łącznie milion złotych. Potrzeba jednak jeszcze dwóch milionów złotych na sfinansowanie całej budowy. Każdy może pomóc i dokonać wpłaty na subkonto Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym: 38 1050 1764 1000 0023 3040 3904. Można również kupić specjalną cegiełkę na portalu aukcyjnym Allegro w cenie od 20 do 1000 zł lub przekazać na organizację 1% podatku.

6 lipca 2010 roku Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym podjęło decyzję o budowie pierwszego w Polsce całodobowego domu pomocy dla dorosłych osób z autyzmem – Wspólnoty Domowej. Dom ten nazwany zostanie imieniem Arama Rybickiego, jednego z założycieli Stowarzyszenia, ojca autystycznego dziecka i przewodniczącego parlamentarnej grupy do spraw autyzmu, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Ta pierwsza Wspólnota Domowa będzie pełniła także funkcje edukacyjne i będzie miejscem spotkań, konferencji, szkoleń i dyskusji na temat autyzmu i problemów z nim związanych. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku zostało założone w 1991 roku i od ponad 20 lat zajmuje się pomaganiem osobom z autyzmem i ich rodzinom. Celem działań Stowarzyszenia jest organizowanie systemu wsparcia dla osób z autyzmem od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały w ramach programu Żyć Razem. Laureat Nagrody Prezydenta Gdańska im. Lecha Bądkowskiego dla najlepszej organizacji pozarządowej oraz Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego. Więcej na www.spoa.org.pl/

Autyzm, o którym istnieniu do niedawna wiedziano niewiele, staje się według Światowej Organizacji Zdrowia obok raka, cukrzycy i AIDS, jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Według danych zebranych w niektórych krajach Unii Europejskiej 1 na 110 dzieci rodzi się z symptomami autyzmu. Stosując te kryteria w Polsce może żyć ponad 340 000 osób z autyzmem.

W naszym kraju nie ma dotychczas spójnej, zorganizowanej pomocy osobom z autyzmem i ich rodzinom. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym od 23 lat stara się pomagać im w ramach autorskiego, kompleksowego programu opartego na terapii behawioralnej ŻYĆ RAZEM, w ramach którego pomaga osobom z autyzmem od dzieciństwa aż po wiek dojrzały. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się dorosłe osoby z autyzmem. Zarówno rodzice jak i instytucje zajmujące się osobami z autyzmem zgodne są, że potrzebą chwili jest tworzenie miejsc stałego pobytu dla nich. Dzisiaj osoby te zdane są na opiekę starzejących się rodziców lub umieszczane w nieprzystosowanych dla nich domach pomocy społecznej lub szpitalach psychiatrycznych, gdzie często doświadczają przemocy farmakologicznej.

Więcej wiadomości z Gdańska jest :TUTAJ

© 2018 Super-Polska.pl stat4u