Wzmocniona rola Rady ds. Kobiet w Wojsku Polskim

Autor: mat prasowe MON 2018-06-30 07:39:46
Dziękuję za wysiłek i dotychczasowe efekty prac Rady. Dokładnie przeanalizuję przedstawione rekomendacje. Proszę o kontynuowanie prac i zaplanowanie kolejnego spotkania w tym gronie – zwrócił się Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej do członkiń Rady ds. Kobiet w Wojsku Polskim.

Szef MON spotkał się 29 czerwca 2018 roku z przedstawicielkami kobiet - żołnierzy. W marcu szef MON podjął decyzję o przeniesieniu przewodniczącej rady w swoje bezpośrednie podporządkowanie, o przeglądzie przepisów i procedur związanych ze służbą kobiet w wojsku, a także o powołaniu pełnomocników ds. kobiet w jednostkach wojskowych.

Minister Błaszczak zapoznał się z bieżącymi rezultatami prac rady i jej rekomendacjami.

Podkreślił także znaczenie odpowiednich regulacji prawnych dotyczących służby wojskowej kobiet oraz rozwoju sprawnego mechanizmu monitorowania warunków służby kobiet.

Dzięki wprowadzonym w marcu tego roku zmianom, w jednostkach wojskowych żołnierze - kobiety w porozumieniu z dowódcą wskazują pełnomocnika ds. kobiet, który ułatwia żołnierzom z jednostki kontakt z Radą ds. Kobiet. W przypadku naruszenia stosunków interpersonalnych, gdzie stroną jest żołnierz-kobieta, pełnomocnik ma obowiązek bezzwłocznego poinformowania Radę ds. Kobiet.

Minister określił kolejne zadania rady w 2018 roku oraz jej najważniejsze przedsięwzięcia w kolejnych latach, w tym związane z polityką prorodzinną.

***

Rada ds. Kobiet

Przedstawicielem żołnierzy - kobiet w resorcie obrony narodowej jest Rada ds. Kobiet. Do jej zadań należy przedstawianie Ministrowi Obrony Narodowej opinii i analiz w sprawach dotyczących wojskowej służby kobiet oraz udzielanie pomocy w sprawach służbowych. Rada jest wybierana demokratycznie przez kobiety służące w Siłach Zbrojnych RP.

W skład Rady ds. Kobiet wchodzą przedstawicielki Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego RSZ, Żandarmerii Wojskowej, Dowództwa Operacyjnego RSZ, Dowództwa Garnizonu Warszawa, uczelni wojskowych oraz – co jest nowością - Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kobiety w Wojsku Polskim

W Wojsku Polskim służy 5829 żołnierzy - kobiet, co stanowi prawie 6% wszystkich żołnierzy zawodowej służby wojskowej. Liczba kobiet decydujących się na założenie munduru wojskowego systematycznie wzrasta. W 2017 r. w Wojsku Polskim służyło 863 kobiet więcej niż w roku 2016.

Najwięcej kobiet-żołnierzy - ponad 3400, służy w korpusie szeregowych. Korpus oficerski zasila ponad 1500 pań, natomiast w korpusie podoficerów służy prawie 900 kobiet.

Żołnierze-kobiety służą we wszystkich we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych. Najliczniejsza grupa żołnierzy-kobiet (ponad 2 tysiące) współtworzy Wojska Lądowe. Około 800 pań wspiera działania Sił Powietrznych, ponad 400 kobiet służy w Marynarce Wojennej. Żołnierze-kobiety realizują się również w Wojskach Specjalnych i w Wojskach Obrony Terytorialnej. Około 1000 żołnierzy-kobiet służy w Dowództwie Generalnym i jednostkach mu podległych. Kobiety swoją wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem wspierają również działania Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej, Dowództwa Garnizonu Warszawy, Dowództwa Operacyjnego czy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kobiety pełniące służbę w polskiej armii obejmują stanowiska dowódcze od szczebla drużyny do batalionu. Prawie 500 kobiet-żołnierzy (co stanowi 8,1% spośród wszystkich służących w Wojsku Polskim) jest dowódcami drużyn, plutonów, kompanii, grup ewakuacji medycznej bądź zajmują inne stanowiska dowódcze.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u