Warszawa miastem startupów

Autor: źródło - UM Warszawa 2014-05-20 07:15:44
Miasto stołeczne Warszawa, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Aula Polska podpisały list intencyjny w sprawie wsparcia warszawskich startupów. Inicjatywa ma na celu wykreowanie nowych, innowacyjnych źródeł wzrostu polskiej gospodarki.
Działania wynikające z podpisanego listu intencyjnego będą polegały przede wszystkim na wspieraniu startupów - firm rozpoczynających swą działalność. Inicjatywa łączy potencjał i możliwości Warszawy – miasta aspirującego do roli międzynarodowego centrum kapitałowego, kompetencje Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – największej giełdy w Europie Centralnej i Wschodniej oraz entuzjazm i innowacyjność obywatelskiego ruchu młodych przedsiębiorców działających w ramach inicjatywy Aula Polska, skupiającego ponad 5000 uczestników.

W Warszawie małe firmy (w tym firmy mikro) stanowią ponad 90 proc. wszystkich firm. Założyć własna firmę jest bardzo łatwo, ale utrzymać ją na rynku jest już trudniej i tylko nielicznym udaje się rozwinąć działalność. Chcemy stworzyć spójny system pomagający młodym przedsiębiorcom na każdym etapie ich rozwoju tak, aby czuli się bardziej pewnie i byli świadomi ryzyk i wyzwań, jakie przed nimi staną co z pewnością przyczyni się do wzrostu ich konkurencyjności. Dlatego wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych i Aulą Polska przystępujemy do tworzenia jak najbardziej komplementarnego systemu wsparcia dla młodych, obiecujących firm. Jest to inicjatywa otwarta również dla innych instytucji – gorąca zachęcam do wzięcia w niej udziału. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Długoterminowym celem projektu jest wzrost innowacyjności polskiej gospodarki, wykreowanie wizerunku Warszawy jako miasta sprzyjającego nowatorskim przedsięwzięciom i propagującego przedsiębiorczość, a także przyciągnięcie do stolicy Polski jak największej liczby przedsiębiorców i inwestorów. Do osiągnięcia tego celu przyczynić się ma skonsolidowanie obecnej infrastruktury oraz zbudowanie brakujących elementów systemu wspierania przedsiębiorców tak, aby ułatwić im pozyskiwanie kapitału i rozwój biznesu.

- W minionym roku na świecie platformy crowdfundingowe zebrały ponad 5 mld dolarów amerykańskich, a szacuje się, że w ciągu kolejnych 10 lat wartość ta wzrośnie do ok. 300 mld dolarów. Najwyższy czas, by i w Polsce wykorzystać crowdfunding jako sposób na finansowanie przedsiębiorczości. Tym bardziej, że dotychczasowe źródła wzrostu naszej gospodarki będą się wyczerpywać i trzeba mocniej postawić na innowacyjność, modę na przedsiębiorczość i odwagę w biznesie. Dlatego chcemy stworzyć kompleksowy, wiarygodny program wspierania startupów. – mówi Adam Maciejewski prezes GPW.

Na świecie crowdfunding, czyli finansowanie nowych projektów przez dużą liczbę małych wpłat od społeczności osób zainteresowanych danym pomysłem bardzo dynamicznie rośnie i staje się istotnym źródłem finansowania przedsięwzięć biznesowych. GPW, jako pierwsza giełda w Europie i jeden z globalnych pionierów zbuduje specjalistyczną platformę crowdfundingową. Za jej pośrednictwem firmy rozpoczynające działalność będą mogły pozyskać kapitał na rozwój. Dzięki tej platformie każdy będzie mógł wesprzeć wybrany pomysł na biznes w drodze nabycia udziałów w firmie, pożyczki lub donacji. Dodatkowym wsparciem będzie udostępnienie przestrzeni biurowej, infrastruktury technologicznej oraz doradztwo ekspertów sygnatariuszy listu. Pomogą oni ocenić projekty biznesowe, wesprą w działaniach marketingowych oraz w zakresie poszukiwania i pozyskiwania kontaktów międzynarodowych.

Jestem przekonany, że dzięki współpracy biznesu reprezentowanego przez GPW, miasta Warszawy i Auli Polskiej uda się bardzo wymiernie wspomóc stołecznych przedsiębiorców. Aula Polska od siedmiu lat buduje społeczność przedsiębiorców technologicznych i wspiera polskie startupy. Teraz będziemy mogli działać na zupełnie innym poziomie. Bardzo się cieszę, że możemy uczestniczyć w takiej inicjatywie. Fokusujmy się na tym, co najważniejsze do zbudowania najlepszego ekosystemu dla startupów - mówi Artur Kurasiński z Aula Polska.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u