Poznańska Mapa Kultury, czyli co wybierają młodzi poznaniacy?

Autor: źródło-www.poznan.pl 2014-06-04 23:20:41
Najbardziej rozpoznawalne są imprezy współorganizowane lub dofinansowywane przez Miasto Poznań. Młodzi ludzie stawiają na Juwenalia, Noc Muzeów, Imieniny ulicy Św. Marcin, duże festiwale takie jak Malta, Transatlantyk czy Pyrkon. Świetnie wypada też Jarmark Świętojański czy Poznań Game Arena. Na zlecenie Urzędu Miasta Poznania naukowcy z Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM przebadali ponad 2000 maturzystów i studentów, tworząc podstawy Poznańskiej Mapy Kultury.
Ponad 20-osobowy zespół poznańskich badaczy, a także eksperci z Wielkiej Brytanii, Holandii i Węgier zjednoczyli swoje siły w ramach projektu "Poznańska Mapa Kultury". Badanie przeprowadziło Regionalne Obserwatorium Kultury UAM w grudniu 2013r. na zamówienie Miasta Poznań w ramach projektu pt. "Poznańska Mapa Kultury - wprowadzenie do systemowego programu badań sektora kultury w Poznaniu". W poszukiwaniu opinii dotyczących jakości kulturalnej sfery publicznej zespół badawczy przepytał reprezentatywną grupę 2078 poznańskich maturzystów i studentów. W sumie, ankieterzy dotarli do studentów 55 kierunków studiów na 12 poznańskich uczelniach oraz uczniów z 27 szkół średnich z Poznania.

Wyniki badań oczami ekspertów z Europy
Pomysłem dotąd niestosowanym w badaniu poznańskiej kultury było oddanie wyników badań w ręce ekspertów zagranicznych, znających Poznań jako jedno z wielu europejskich miast. Zestawienie wyników badań przekazano do interpretacji specjalistom z Wielkiej Brytanii, Holandii i Węgier, reprezentujących różne dziedziny nauk społecznych.

Zdaniem dr. Petera Inkei, dyrektora The Budapest Observatory, byłego węgierskiego wiceministra kultury i szefa opiniotwórczego ośrodka monitorowania europejskich polityk kulturalnych, zbadanie opinii ponad 2000 reprezentatywnych młodych osób na temat 51 projektów i ponad 20 lokalizacji kulturalnych w jednym mieście to imponujący wynik, zarówno dla badaczy, jak i samego potencjału miasta.

- Kompozycja oferty kulturalnej w Poznaniu zebrana w tym badaniu robi wrażenie niezwykle bogatej i różnorodnej. Porównywalna liczba wydarzeń w moim rodzinnym Budapeszcie składałaby się ze znacznie mniej ambitnych propozycji, z większą domieszką popu, folkloryzmu i kulinariów. Badania wskazują wyraźnie, że oprócz kilku świetnie rozpoznanych, uczęszczanych, popularnych, flagowych wydarzeń kulturalnych takich jak festiwale Malta i Transatlantyk, które kształtują w tej chwili wizerunek Poznania, istotnym i ocenianym przez młodych zasobem są dziesiątki różnorodnych wydarzeń artystycznych wymagających wsparcia i podtrzymania przez kolejne lata.

Profesor Jonathan Vickery z Center for Cultural Policy Studies, instytucji badawczej brytyjskiego Uniwersytu Warwick podkreśla, że opracowanie jest silną dawką wiedzy, dotyczącej najbardziej istotnej części życia kulturalnego Poznania.

- Jest rozeznaniem w zakresie zainteresowań kulturalnych młodych ludzi, ale jednocześnie bardzo pożytecznym narzędziem ewaluacji, które pozwala rozeznać spektrum wydarzeń i organizacji w mieście. To studium ujawnia, że potrzeby i wybory młodych mieszkańców są zarówno trudne do przewidzenia, jak i konieczne do rozpoznania. Wbrew pozorom, młodych mieszkańców Poznania i regionu nie interesuje tylko "kultura młodzieżowa", czy "kultura studencka", popkultura, moda czy design, nie trzymają się utartych scieżek zainteresowań konwencjonalnie przypisanych do ich wieku. Podtrzymują więź z szeroko dostępnymi wydarzeniami, takimi jak Imieniny ul. Św. Marcin czy Noc Muzeów, nie ograniczają się tylko do wytworów popkultury. Pośrednio, z udzielanych odpowiedzi widać, że interesuje ich kultura jako sfera publiczna, jej kreatywność i różnicowanie - mówi Jonathan Vickery.

W opinii brytyjskiego eksperta oferta Poznania w kontekście europejskim jest imponująca w zakresie jej jakości, ilości i różnorodności. Poznań nie odbiega w tym zakresie od miast o porównywalnej wielkości, takich jak Goeteborg, Saragossa, Glasgow, Lipsk, Genua czy Rotterdam, a w pewnych wymiarach Poznań wydaje się być nawet bardziej dynamiczny niż europejscy konkurenci.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u