Kolejne drzewka i kamienie w Ogrodzie Sprawiedliwych

Autor: UM Warszawa 2021-09-23 19:45:21

W warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych pojawiły się kolejne drzewa i kamienie, ku czci ludzi, których uhonorowano tytułem Sprawiedliwych. Ubiegłoroczna uroczystość nie mogła się odbyć z powodu pandemii, dlatego w tym roku upamiętniono aż siedem osób.

Dzisiaj na skwerze gen. „Jura” Gorzechowskiego u zbiegu ul. Dzielnej i al. Jana Pawła II zostały posadzone drzewka i odsłonięte kamienie upamiętniające Hranta Dinka, Julię Ilisińską, Karola Modzelewskiego, Stanisława Jewgrafowicza Pietrowa, Emanuela Ringelbluma, Antoninę Wyrzykowską i Liu Xiaobo, Sprawiedliwych wybranych w 2020 i 2021 roku.

- W zeszłym roku nie mogliśmy zorganizować uroczystości w Ogrodzie Sprawiedliwych, dlatego dziś mamy okazję przypomnieć i uhonorować aż 7 osób ważnych dla Polski i świata, ważnych dla naszej tożsamości. Z biegiem lat coraz bardziej uświadamiamy sobie znaczenie tak elementarnych wartości jak pokój i poszanowanie praw człowieka, dlatego ten warszawski Ogród posiada szczególną symbolikę – mówiła Aldona Machnowska-Góra zastępczyni prezydenta stolicy.

W roku 2020 tytuł Sprawiedliwych otrzymali: Karol Modzelewski – działacz społeczny, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Peerelu, współtwórca III RP (dzisiaj przedstawiany przez Adama Michnika), Stanisław Jewgrafowicz Pietrow – podpułkownik Armii Radzieckiej, który uchronił świat przed konfliktem nuklearnym oraz Antonina Wyrzykowska, która w Jedwabnem ratowała Żydów (wraz z mężem), przeciwstawiając się własnej społeczności.

Sprawiedliwi wybrani w roku 2021 to: Hrant Dink – turecki Ormianin i orędownik dialogu między oboma narodami, zamordowany przez tureckiego nacjonalistę, Julia Ilisińska, która w czasie wojny pomagała więźniom Auschwitz-Birkenau, Emanuel Ringelblum – inicjator powstania grupy „Oneg Szabat” i twórca podziemnego archiwum getta warszawskiego oraz Liu Xiaobo ­ pisarz, działacz na rzecz obrony praw człowieka w Chinach, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Sylwetki A. Wyrzykowskiej i Hranta Dinka przedstawiał wzruszająco Konstanty Gebert dając ich działania za wzór postępowania także dzisiaj.

Wcześniej tytułem Sprawiedliwych uhonorowani zostali m.in.: Jan Karski, Marek Edelman, Tadeusz Mazowiecki, Anna Politkowska, Władysław Bartoszewski, Witold Pilecki, ksiądz Jan Zieja czy Raoul Wallenberg. W sumie 28 osób, w tym 13 z Polski.

Sprawiedliwi to ci, którzy występowali w obronie godności człowieka w czasach wojen i zbrodni w XX i XXI wieku. Na ich cześć 6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, ustanowiony przez Parlament Europejski w maju 2012 roku, z inicjatywy działającego we Włoszech Komitetu Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO).

Tytułem Sprawiedliwego honorowane są jedynie osoby nieżyjące i jest on przyznawany za konkretny czyn. Wyboru trzech osób spośród zgłoszonych, które upamiętniane są w stołecznym Ogrodzie Sprawiedliwych, dokonuje Komitet Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie, w skład którego wchodzą wybitne osobistości ze świata edukacji, kultury oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i administracji publicznej.

Warszawski Ogród Sprawiedliwych powstał w 2014 roku na terenie byłego getta, w bliskości Pawiaka i kościoła św. Augustyna, który nie został uszkodzony w czasie wojny. Jest jedynym w Polsce miejscem łączącym pamięć o różnych wydarzeniach i doświadczeniach – upamiętnia Sprawiedliwych wielu kultur, wyznań i narodowości.

Podczas dzisiejszej uroczystości Marcin Masecki, wykonywał improwizację poświęconą każdemu z życiorysów Sprawiedliwych.

Więcej materiałów o Ogrodzie Sprawiedliwych można znaleźć pod tym linkiem:

https://sprawiedliwi.dsh.waw.pl/34-broszura,nspr

© 2018 Super-Polska.pl stat4u