Warszawa nie zwalnia

Autor: UM Warszawa 2022-03-20 09:10:00

Od trzech tygodni oczy świata zwrócone są na Ukrainę i toczącą się tam wojnę. Od tego czasu Polska przyjęła już niemal 2 mln uchodźców, a polskie miasta nie ustają w organizowaniu pomocy. Liczne działania podejmuje również Warszawa. Jednak niezależnie od kryzysu uchodźczego, stolica musi funkcjonować odpowiadając na potrzeby wszystkich mieszkańców miasta.

Przez ostatnie trzy tygodnie, od kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, działaliśmy w trybie nadzwyczajnym. Do naszego miasta przybyły setki tysięcy uciekających przed wojną ludzi. Wspólnie zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy i jeszcze więcej, aby w tym trudnym momencie udźwignąć ogromną odpowiedzialność. Ale Warszawa musi iść naprzód. Miasto musi dalej działać i się rozwijać, choć w nowych warunkach i okolicznościach. I tak właśnie się dzieje. Codziennie. Tylko w ostatnich dniach w Warszawie wydarzyło się bardzo wiele rzeczy, które uczynią nasze miasto bardziej wygodnym, bezpiecznym i przyjaznymmówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Infrastruktura i komunikacja

Nie ustają inwestycje, które mają usprawnić poruszanie się po mieście. W ostatnich dniach Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na studium techniczno-ekonomiczne dla nowej linii, która ma powstać wzdłuż ul. Modlińskiej. W marcu ruszyły też prace przy budowie trasy na ul. Kasprzaka, która ma zapewnić szybki dojazd do stacji metra Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ. W sumie powstanie tu 2,3 km nowych torów, zmodernizowane zostanie także istniejące torowisko w ciągu ul. Wolskiej i Kasprzaka.

Wciąż unowocześniany jest warszawski tabor. Tylko w tym tygodniu do stolicy dotarły kolejne dwa z 21 nowych pociągów Impuls dla warszawskiej SKM. W sumie stołeczny przewoźnik dysponuje już 6 pojazdami od nowosądeckiego Newagu, a nowe składy przejechały w sumie ponad 10 tys. km.

Pozytywne zmiany w ostatnich dniach dostrzegą też kierowcy z warszawskiej Białołęki. Pod koniec lutego przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań otwarty został parking „Parkuj i Jedź” z 235 miejscami postojowymi i przestrzenią na 140 jednośladów. Przygotowano też miejsca dla osób współdzielących podróże, stanowiska „Kiss and Ride” oraz dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych i dla rowerów elektrycznych.

Nieustannie prowadzone są również prace przy budowie kolejnych stacji metra, które wkrótce mają przyjąć kolejnych pasażerów. Roboty trwają nie tylko pod ziemią, ale także na powierzchni – np. na Bródnie przy ul. Kondratowicza w ramach inwestycji wkrótce pojawi się nowa zieleń w postaci drzew, krzewów i trawników.

Zdrowie i opieka

Rozwija się nie tylko infrastruktura. 24 lutego przedstawiciele władz miasta, województwa i dzielnicy podpisali umowę na dofinansowanie rozbudowy Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego na Białołęce. Stolica wybuduje nowy obiekt, w którym na profesjonalną opiekę będzie mogło liczyć 200 pacjentów. Obecnie inwestycja znajduje się na etapie wyboru wykonawcy robót budowlanych.

Warszawa kontynuuje również program bezpłatnych szczepień HPV dla stołecznej młodzieży w wieku 12 lat, finansując dwie dawki szczepionki. Obecna edycja programu potrwa do końca 2024 r.

Sport i rekreacja

Dwa dni temu otwarte zostały oferty w przetargu na I etap modernizacji warszawskiej Skry. Planowana przez miasto inwestycja obejmie w szczególności budowę stadionu lekkoatletycznego, wyposażonego m.in. w cztery tory bieżni, trybunę na ok. 500 miejsc, czy stanowisko do skoku wzwyż, rzutu dyskiem, młotem, oszczepem oraz do pchnięcia kulą. Powstaną też pełnowymiarowe boisko do gry w rugby oraz boiska sportowe. Na terenie kompleksu sportowego pojawi się strefa rekreacyjno-sportowa ze ścieżką biegową z udogodnieniami dla biegaczy-amatorów i parkiem.

Zmiany już teraz widoczne są w Parku Pole Mokotowskie, gdzie po rozbetonowaniu dużego stawu rozpoczęła się też rozbiórka mniejszych zbiorników wodnych i remont domków fińskich. Prace inwestycyjne w parku mają m.in. zwiększyć jego różnorodność biologiczną i retencję wody.

Z początkiem marca w stolicy ruszył 11. sezon Veturilo. Mieszkańcy mają do dyspozycji ponad 300 stacji z niemal 5 tys. jednośladów. Jednocześnie warszawski Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął poszukiwania kolejnego operatora systemu na lata 2023-2028.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u