Uroczystość upamiętniająca 22. rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje

Autor: MSWiA 2022-09-03 09:14:45

W piątek, 2 września br. na placu przed Komendą Główną Policji odbyły się uroczystości związane z uczczeniem pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiceminister Błażej Poboży, wraz z zastępcami komendanta głównego policji, złożył wieniec pod Tablicą Pamięci. Oddano także hołd funkcjonariuszom na placu przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”. W uroczystości w Warszawie wzięli udział m.in.: Prezes IPN i przedstawiciele organizacji społecznych.

Spotkaliśmy się dziś w 22. rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje. Spoczywa tam ponad 6 tysięcy jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie. To nasi bohaterowie, którzy za wolność Polski zapłacili najwyższą możliwą cenę, oddali swoje życie

– powiedział Podsekretarz stanu w MSWiA.

Wiceminister mówił, że jest dumny, że polska Policja przywiązuje dużą uwagę do historii i tradycji. Zwracał uwagę, że próbowano wymazać pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, podobnie jak próbowano wymazać Polskę z mapy świata mordując jej inteligencję, jej policjantów, jej oficerów.

Dzisiaj czcimy pamięć funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy ofiarowali Ojczyźnie swoje życie. Ich postawa na zawsze niech będzie wzorem niezłomności, hartu ducha i poświęcenia w walce o niepodległość Rzeczypospolitej. Pielęgnując pamięć i trwając w hołdzie ofiarom zbrodni piszemy im najpiękniejsze epitafium

– mówił.

Podczas wydarzenia wiceminister odniósł się do obecnej sytuacji związanej ze zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę.

Zbrodniczą naturę sowieckiego reżimu kontynuuje dzisiaj Rosja, która brutalnie zaatakowała Ukrainę. My Polacy, jak nikt inny, rozumiemy naszych ukraińskich przyjaciół

– podkreślił wiceszef MSWiA.

W ramach uroczystości w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odbyła się także msza święta w intencji polskich policjantów – ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje 

Cmentarz w Miednoje położony jest ok. 30 km. od Tweru, w pobliżu drogi do Petersburga, w miejscu, w którym w 1991 roku odnalezione zostały zbiorowe mogiły ponad 6300 polskich jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie. Byli nimi głównie funkcjonariusze Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej, żołnierze i oficerowie Korpusu Ochrony Pogranicza, a także innych formacji wojskowych. Wśród nich znaleźli się także pracownicy administracji państwowej i wymiaru sprawiedliwości II Rzeczypospolitej, którzy po 17 września 1939 roku trafili do sowieckiej niewoli.

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje został otwarty i poświęcony 2 września 2000 roku. Na obszarze o powierzchni 1,7 ha zlokalizowano 25 zbiorowych mogił. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u