"> " />

20. rocznica bitwy w Karbali

Autor: Lubuski UW 2024-04-06 09:33:00

Gorzowska "Arena" gościła mieszkańców regionu, parlamentarzystów oraz przedstawicieli wojska, ale przede wszystkim bohaterów dramatycznych wydarzeń sprzed 20 lat – „Karbalczyków”, uczestników walk w obronie Ratusza w Karbali.

Bitwa o Karbalę, znana również jako obrona City Hall, to seria potyczek, która rozegrała się w dniach od 3 do 6 kwietnia 2004 roku pomiędzy irackimi rebeliantami Armii Mahdiego a broniącymi obiektu polskimi i bułgarskimi żołnierzami.

Wśród nich był również Wicewojewoda Lubuski Dariusz Popławski, który wziął bezpośredni udział w starciach.

Dwadzieścia lat temu w mieście świętym dla muzułmanów – Karbali, doszło do pierwszej po II wojnie światowej bitwy, w której polski żołnierz brał czynny udział, finalnie broniąc City Hall. Wydarzenie to przeszło do historii. Ważne jest, by kultywować pamięć o osobach, które przyniosły chlubę Wojsku Polskiemu oraz Polsce. Jestem dumny, że miałem możliwość bronić City Hall z tak wspaniałymi żołnierzami

– mówił Wicewojewoda Popławski.

W trakcie uroczystości Marek Cebula, Wojewoda Lubuski wręczył pamiątkowe medale bohaterom tamtych wydarzeń, jako wyraz uznania za ich bohaterstwo i powięcenie.

Te kilkadziesiąt godzin, które Ci żołnierze musieli przeżyć pod ostrzałem, to coś, czego żaden z nas - cywili nie doświadczył. Kiedy my śpimy spokojnie, ktoś musi służyć w naszej obronie. Wspomnienie takich wydarzeń, jak te w Karbali, powinno w nas wzbudzić refleksje - zwłaszcza w obecnym czasie "przedwojnia", musimy być w ciągłej gotowości. (...) Weterani! Życzę Wam i Waszym rodzinom, byście zawsze byli dla nas przykładem polskiego żołnierza i jego męstwa. Życzę, żebyście czuli nasz szacunek. Jako Lubuszanie dziękujemy każdemu z Was z osobna. Gratuluję medali. Jestem zaszczycony, że mogłem uścisnąć Wasze dłonie i je wręczyć

- mówił Wojewoda podczas uroczystości.

Podczas obchodów mieszkańcy Lubuskiego mieli również okazję, aby dowiedzieć się więcej o tych wydarzeniach słuchając relacji bezpośrednio od weteranów, a także oglądając prywatne zbiory zdjęć z misji w Iraku.

Ponadto, dla wszystkich zgromadzonych przygotowano pyszną wojskową grochówkę, pokaz walk karate oraz sprzętu wojskowego. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u