Warszawa - Świętujemy 25. lat wolności

Autor: źródło-www.um.warszawa.pl 2014-09-13 10:38:39
12 września minęła 25. rocznica powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego rządu po 1945 roku z niekomunistycznym premierem na czele. Z tej okazji zapraszamy na Dni Otwarte w Kancelarii Premiera (Aleje Ujazdowskie 1/3).
Do Kancelarii Premiera zapraszamy w dniach: 12 września w godz. 18.00 – 22.00 oraz we wrześniowe weekendy: 13-14, 20-21, 27-28 w godz. 10.00 – 17.00. Zwiedzanie rozpocznie się od wejścia „A”. Trasa zwiedzania jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zwiedzający muszą mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Ze względów bezpieczeństwa, wejścia będą odbywały się co pół godziny w 30 osobowych grupach.

Jakie atrakcje czekają na gości Kancelarii Premiera?

Wystawa „Polska OdNowa"

Wystawa „Polska OdNowa” przygotowana została w związku z 25. rocznicą powołania pierwszego od 1945 r. rządu z niekomunistycznym premierem na czele. Konstruując ekspozycję chcieliśmy pokazać, jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć oraz zaprezentować fundamenty, które jego rząd położył pod budowę wolnej i demokratycznej Polski.

Wystawa podzielona jest na trzy części.

Pierwsza z nich dotyczy drogi, jaką przeszedł Tadeusz Mazowiecki od przedstawiciela „Solidarności” do premiera PRL. Ta część wystawy przypomina m.in. o obradach Okrągłego Stołu, wyborach do Sejmu kontraktowego oraz o zawiązaniu przez „Solidarność” koalicji parlamentarnej. Ekspozycja nawiązuje też do wydarzeń z 12 września 1989 r., kiedy rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję poczuć się jak premier przemawiający w Sejmie - jeden z elementów ekspozycji będzie bowiem przypominał mównicę sejmową.

Druga część wystawy prezentuje najważniejsze zmiany polityczne i systemowe, jakie dokonały się za czasów i przy dominującym udziale rządu Tadeusza Mazowieckiego. Były to m.in. przywrócenie nazwy Rzeczpospolita Polska i „oddanie” orłowi korony, likwidacja Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa oraz nawiązanie partnerskich relacji z sąsiadami na wschodzie i zachodzie.

Trzecia część ilustruje rozwój, jaki nastąpił na trzech ważnych polach aktywności społecznej:
samorządności
przedsiębiorczości (rozwój małych i średnich przedsiębiorstw)
samoorganizacji obywateli (powstanie sektora pozarządowego)

Pozytywne zmiany, jakie dokonały się w Polsce przez ostatnie 25 lat nie są jedynie wynikiem działalności polityków, ale przejawem zdolności i energii wszystkich obywateli.

Zobacz gdzie urzędował premier Mazowiecki

W gabinecie, w którym w 1989 r. urzędował premier Mazowiecki, pracuje obecnie minister Władysław Bartoszewski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Jednak podczas Dni Otwartych cofniemy się w czasie o 25 lat. W gabinecie znajdą się m.in stare telefony, maszyny do pisania i inne elementy wyposażenia biura z przełomu lat 80 i 90. Będzie można zobaczyć też pamiątki po premierze Mazowieckim.

Kino – Kronika Filmowa

Jedna z sal w Kancelarii Premiera zamieni się w niezwykłe kino wyświetlające fragmenty archiwalnych kronik filmowych. Moment wyboru przez Sejm Tadeusza Mazowieckiego na premiera, jego pierwsza wizyta zagraniczna w Rzymie i pierwsze umowy z Zachodem. To niektóre fragmenty, jakie będzie można zobaczyć podczas kilkuminutowego pokazu.

Samochody z historią

Przed Kancelarią Premiera będą także wystawione samochody, które wielokrotnie uczestniczyły w ważnych wydarzeniach najnowszej historii Polski. Zobaczymy m.in. Lancię Thema, którą jeździli m.in. Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki. Samochód, który służył przez 17 lat, przejechał prawie milion kilometrów. Obok będzie wystawione także pancerne Volvo, które woziło prezydenta Wałęsę i premier Hannę Suchocką. Pojazdy będą przed Kancelarią Premiera w najbliższy piątek i dwa najbliższe weekendy. Na co dzień można je zobaczyć w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Atrakcje dla małych i dużych

Podczas Dni Otwartych nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Wśród nich m.in.:
malowanie wielkoformatowej mapy Polski, w oparciu o mapę stworzoną z okazji 25-lecia polskiej wolności. Ilustrowana mapa przedstawia historię Polski po roku 1989. Została przygotowana przez znanych ilustratorów Aleksandrę i Daniela Mizielińskich: małżeństwo i duet grafików, autorów znanych na całym świecie książek dla dzieci;
możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia;
nagrody dla najmłodszych;
upominki dla wszystkich naszych gości.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u