75. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego - obchody w Poznaniu

Autor: źródło-www.poznan.pl 2014-09-26 08:24:50
75 lat temu na terenie okupowanej Polski rozpoczęło się tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. W związku z tą rocznicą w piątek 26 września Mszą Św. o godzinie 9.30, w kościele o.o. Dominikanów przy ul. Kościuszki 99, rozpoczną się uroczystości upamiętniające tą organizację.
O godzinie 11.00 władze wojewódzkie, samorządowe, kombatanci i mieszkańcy Poznania przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który znajduje się w parku u zbiegu ulic Wieniawskiego i alei Niepodległości wezmą udział w ceremonii złożenia kwiatów. Ostatnim punktem uroczystości przewidzianym na godzinę 12.00 będzie spotkanie w sali konferencyjnej Polskiej Akademii Nauk przy ulicy Wieniawskiego 17/19.

Polskie Państwo Podziemne

Polskiego Państwo Podziemne zaczęło tworzyć swoje struktury w nocy z 26 na 27 września 1939 roku. Bezpośrednio przed kapitulacją Warszawy, grupa oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem - Tokarzewskim powołała Służbę Zwycięstwu Polski. Był to początek Polskiego Państwa Podziemnego, które nie miało swojego odpowiednika w całej okupowanej Europie. Utworzone i rozbudowane struktury administracyjne tej organizacji przejęły wszystkie najważniejsze funkcje w okupowanej Polsce. W ramach działania powstał podziemny parlament zwany początkowo Politycznym Komitetem Porozumiewawczym, który ostatecznie w 1944 roku przybrał nazwę Rady Jedności Narodowej. Delegat tego rządu kierował administracją centralną, wojewódzką i powiatową. W skład tych struktur wchodziło także sieć tajnego nauczania. Wydawano prasę, literaturę i podręczniki. Organizowano konspiracyjne koncerty, sztuki teatralne, wykłady i prelekcje naukowe.

Struktury Wojskowe

Trzonem wojskowym Polskiego Państwa Podziemnego był Związek Walki Zbrojnej, który w lutym 1942 roku został przekształcony w Armię Krajową. Formacja ta była odpowiedzialna za przygotowanie powszechnego powstania. W tym celu utworzono podziemny przemysł produkujący materiały wybuchowe, pistolety, granaty, miny i amunicję. AK posiadała sprawnie działający wywiad i kontrwywiad, wsławiający się licznymi akcjami, takimi jak zlokalizowanie niemieckich pocisków rakietowych V1. W 1944 roku Armia Krajowa liczyła około 380 tysięcy osób.

Represje

W wyniku działań Stalina od maja 1944 do maja 1945 roku, do sowieckich obozów wywieziono ponad 30 tys. członków Armii Krajowej. Połowa z nich zaginęła bez śladu. Szacuje się, że w latach 1945 - 1955 represyjny aparat Urzędu Bezpieczeństwa aresztował około 40 tysięcy członków organizacji niepodległościowych związanych z Polskim Państwem Podziemnym.

Wystawa plenerowa "Polska Walcząca"

W związku z rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu zaprasza do obejrzenia wystawy plenerowej Polska Walcząca. Ekspozycja będzie prezentowana na dziedzińcu CK Zamek w Poznaniu (Park Cesarski Ogród Różany) do końca października. Więcej informacji na temat wystawy: http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2014/poznan/prezentacja-wystawy-plenerowej-polska-walczaca-poznan,-26-wrzesnia-31-pazdziernika-2014

W związku z rocznicą Prezydent Poznania zwraca się z apelem do mieszkańców o wywieszenie flag państwowych oraz czynny udział w uroczystościach.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u