Z Szanghaju do Warszawy po wiedzę i doświadczenie

Autor: źródło-www.um.warszawa.pl 2014-10-04 09:00:00
Zdobywanie wiedzy i dzielenie się nią może połączyć zarówno ludzi, jak i instytucje czy urzędy. Tak stało się w przypadku Szanghaju i Warszawy - dwóch miast, które miały okazję do wymiany wiedzy na zorganizowanym przez Urząd m.st. Warszawy spotkaniu delegacji urzędników z Szanghaju i z Warszawy.
Spotkanie zorganizowane w drugiej połowie września br. zostało zainicjowane przez Bank Światowy i miało na celu przedstawienie przykładów dobrych praktyk stosowanych w Warszawie przy opracowywaniu budżetu i tworzeniu wieloletniej prognozy finansowej, kształtowaniu polityki długu oraz emisji obligacji.

"Jesteśmy z pewnością najbardziej doświadczonym i rozwiniętym samorządem w Polsce. Od dawna jesteśmy zaangażowani w dzielenie się wiedzą z innymi samorządami w naszym kraju i jesteśmy usatysfakcjonowani widząc, że nasze osiągnięcia w zakresie należytego zarządzania finansami publicznymi mogą być interesujące dla tak dużego i ważnego miasta jak Szanghaj" - powiedział Mirosław Czekaj, skarbnik m.st. Warszawy.

Porównując oba miasta, trudno jest dopatrzyć się podobieństw. Szanghaj jest metropolią generującą PKB niemal sześć razy większy niż Warszawa. Liczba jego mieszkańców przekracza 23 miliony. Mogłoby się wydawać, że przedstawiciele obu samorządów nie znajdą wspólnej płaszczyzny do dyskusji. Ewidentne różnice pomiędzy miastami, szczególnie pod względem skali, sprawiają iż zarządzanie ich finansami różni się w wielu aspektach. Także zadania stawiane sobie przez władze tych metropolii mogą być różne. Z drugiej jednak strony, oba miasta stanowią największe centra gospodarcze w swoich krajach i ważne podmioty w swoich regionach - Warszawa w kontekście europejskim, a Szanghaj w Azji.

Dyskusja koncentrowała się wokół kluczowych aspektów zarządzania finansami publicznymi na poziomie lokalnym. Władze Warszawy dzieliły się swoim doświadczeniem w zakresie planowania budżetowego i prognozowania, ze szczególnym naciskiem na budżetowanie oparte o wyniki (budżet zadaniowy) i wieloletnią prognozę finansową (WPF). Chińska delegacja miała również okazję poznać polskie uregulowania prawne dotyczące długu publicznego oraz ich wpływ na zarządzanie długiem na poziomie lokalnym.

Bank Światowy zarówno w Polsce, jak i w Chinach, rozwija program tworzenia platform pozwalających na wymianę wiedzy i doświadczeń. Polska staje się partnerem dla rozwoju globalnego (Global Development Partner), rozwijając korzystne relacje z innymi krajami. Jest także jednym z państw, które ma współpracować w ramach programu strategia partnerstwa dla Chin. Tworzenie platform, gdzie praktycy z poszczególnych państw i dziedzin mogą wymieniać poglądy i pomysły, jest jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi do ułatwienia wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy partnerami, także samorządowymi.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u