A. Wajda z Muzeum Kinematografii w Wilanowie

Autor: źródło-www.uml.lodz.pl 2014-10-18 10:58:21
Andrzej Wajda, Honorowy Obywatel Łodzi, od lat współdziałający i w różny sposób wspierający działania Muzeum Kinematografii uczestniczył w przygotowanej przez tę łódzką instytucję kultury wystawie otwartej właśnie w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Zaprezentowanych zostało ponad 200 plakatów pochodzących z całego świata do wszystkich filmów A. Wajdy. To oczywiście wybór z liczącej ok. 500 szt. muzealnej kolekcji. Wybór dokonany w taki sposób, aby widz mógł naocznie przekonać się jak wiele j filmów Andrzeja Wajdy miało międzynarodową dystrybucję, w jak wielu krajach były one pokazywane i jak wybitni twórcy byli zaangażowani do ich projektowania.
Obok polskich plakatów do jego dzieł, notabene najlepszych pod względem artystycznym, pokazano prace z 36 krajów, wśród których są odległe i egzotyczne dla nas, jak m.in. Argentyna, Brazylia, Kuba, Maroko, Iran czy Japonia.

W wernisażu uczestniczyło wielu wybitnych grafików, autorów plakatów do jego filmów, min. Andrzej Pągowski, twórca znanych plakatów do „Człowieka z żelaza", „Dantona", „Wałęsy", Leszek Szurkowski -„Tatarak"- a także młodzi twórcy współpracujący z Rosławem Szaybo przy projektowaniu plakatów do rekonstrukcji cyfrowych filmów Wajdy.

Wystawę otwierali kurator Muzeum Plakatu Mariusz Knorowski i dyrektor Muzeum Kinematografii Mieczysław Kuźmicki. Andrzej Wajda w swoim wystąpieniu, dziękując za wystawę, wspominał perypetie dotyczące niektórych z pokazywanych plakatów. Polski plakat do „Popiołu i diamentu" powstał w ciągu jednej nocy - chodziło o to, aby dać go natychmiast do druku i poniekąd wymusić premierę filmu. Autor projektu Wojciech Fangor wykorzystał więc wyłącznie elementy liternicze i czerwono-białą gamę kolorystyczną. Dziś ten plakat należy do najlepiej rozpoznawalnych prac zaliczanych do nurtu polskiej szkoły plakatu, doczekał się też wielu „podróbek" zagranicznych, w których zmieniano tylko język pozostawiając charakterystyczne dla oryginału liternictwo.

Prezentacja w Wilanowie jest trzecią odsłoną tej wystawy. Jej debiut miał miejsce w maju tego roku w Muzeum Narodowym w Krakowie; towarzyszyła ona 54. Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu. Kolejnym miejscem prezentacji było Muzeum Miasta Gdyni, oczywiście w czasie trwania Festiwalu Filmowego w Gdyni. W Warszawie wystawa będzie pokazywana do 18 stycznia przyszłego roku. Wiosną zaś będą mogli zobaczyć ją łodzianie w Muzeum Kinematografii. Warto dodać, że wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany album zawierający reprodukcje ponad 400 plakatów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u