Kraków - Znicz na grobie noblisty

Autor: źródło-www.krakow.pl 2014-11-01 10:12:03
31 października 2014 r. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider odwiedzili grób Czesława Miłosza w Krypcie Zasłużonych na Skałce, na którym zapalili znicze. Inicjatorem akcji „Krakowski Znicz Pamięci" jest Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.
Przypomnijmy, że 14 sierpnia br. minęła dekada od śmierci Czesława Miłosza. Noblista w 1993 r. został Honorowym Obywatelem Krakowa.

W ślad za radnymi z Wrocławia, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider zainaugurował w naszym mieście nowy zwyczaj: „Krakowski Znicz Pamięci". W okresie Wszystkich Świętych, zgodnie z ustalonym harmonogramem, radni zapalają znicze pamięci na grobach swoich poprzedników z Rady Miasta Krakowa, na grobach Honorowych Obywateli Krakowa oraz na mogiłach osób odznaczonych medalem Cracoviae Merenti. Znicz jest opasany wstążką w biało-niebieskich barwach miasta, znajduje się na nim napis: Miasto Kraków pamięta.

Przenosząc zwyczaj zapalania zniczy z Wrocławia do Krakowa, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider chce, by „Krakowski Znicz Pamięci" objął swoim zasięgiem również obywateli uhonorowanych przez Kraków, których miejsce spoczynku znajduje się poza granicami naszego miasta. Dlatego zwrócił się z prośbą o zapalenie „Krakowskiego Znicza Pamięci" na grobach osób spoczywających na cmentarzach w Polsce i za granicą do przedstawicieli władz: w Warszawie (Jan Nowak-Jeziorański, Wacław Jędrzejewicz, Ryszard Kukliński, ks. prałat Zdzisław Peszkowski, Ryszard Kaczorowski), Elblągu (Bolesław Nieczuja-Ostrowski), Niekrasowie (Adam Bień), Rogalinie (Edward Raczyński), Szwecji (Bror Hansson), Holandii (gen. Stanisław Maczek) oraz w Stanach Zjednoczonych (Ronald Reagan, Edward J. Moskal).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u