„Czy młodzi Polacy i Węgrzy potrafią ze sobą współpracować?”-podsumowania realizacji projektu Stowarzyszenia Współpracy i Przyjaźni Katowice

Autor: źródło-www.katowice.eu 2014-11-14 09:13:38
W wyniku konkursu wniosków o dofinansowanie, ogłoszonego w oparciu o Deklarację Intencji z dnia 29 stycznia 2014 r. podpisaną między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Węgier a Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej i o Regulamin Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej, komisja kierowana przez Ambasadora Węgier w Warszawie dr Ivána Gyurcsíka, przyznała Stowarzyszeniu Współpracy i Przyjaźni Katowice-Miszkolc środki finansowe na realizację wyżej wymienionego projektu.
Zgodnie z założeniem projekt umożliwił spotkanie polskiej i węgierskiej grupy młodzieży z miast partnerskich Katowice i Miszkolc, w celu wykazania możliwości współpracy. W ciągu kilkudniowej kreatywnej sesji w dniach 2-5.10.2014, działając w losowo dobranych polsko-węgierskich parach, uczestnicy musieli najpierw wspólnie dokonać wyboru tematu, a następnie wykonać pracę w formie plakatu. Tematyka prac była dowolna. W okresie sesji, młodzież węgierska była zakwaterowana w rodzinach polskich uczestników konkursu, co dodatkowo umożliwiło zawiązanie bliższych przyjaźni. Z uwagi na fakt, iż 2014 jest Rokiem Henryka Sławika w Województwie Śląskim, uczestnicy tego przedsięwzięcia spotkali się z przedstawicielami Katowickiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Henryka Sławika i Józefa Antalla, na którym odbyła się prezentacja dot. współpracy bohaterów Polski i Węgier H. Sławika i Józefa Antalla seniora. Wzięli także udział w spotkaniu z Prezesem Stowarzyszenia Współpracy i Przyjaźni Katowice – Miskolc nt., gdzie poznali cele działania Stowarzyszenia oraz tematykę dotychczas zrealizowanych projektów między obydwoma miastami. Zaplanowano również wycieczkę po Katowicach pt. Odkrywanie śladów węgierskich w Katowicach., podczas której młodzież zobaczyła m.in. Plac Przyjaciół z Miszkolca przy ul. Sokolskiej, tablicę upamiętniającą nadanie Orderu Orła Białego Henrykowi Sławikowi oraz wysokich odznaczeń państwowych wielu Węgrom w patio Akademii Muzycznej, tablicę pamiątkową poświęconą Henrykowi Sławikowi przy ul. Św. Jana oraz leśną mogiłę żołnierzy węgierskich w Katowicach-Murckach.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ I ZOBACZYSZ ; TUTAJ

© 2018 Super-Polska.pl stat4u