Znamienici goście na Jubileuszu Mangghi

Autor: źródło-www.krakow.pl 2014-11-29 14:43:40
Pierwsza Dama Japonii Akie Abe, Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Małżonką, Prezydent Lech Wałęsa wraz z Małżonką, minister Małgorzata Omilanowska, Krystyną Zachwatowicz i Andrzej Wajda, Ambasador Japonii w Polsce, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski – to tylko część osób, które potwierdziły swój udział w zaplanowanych na dziś (29 listopada, sobota) uroczystościach związanych z obchodami 20-lecia istnienia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dzień otwarty Manggha Matsuri dla publiczności zaplanowano na 7 grudnia (niedziela).
Jednym z najważniejszym wydarzeniem jubileuszowym jest wystawa „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”. To pierwsza do tej pory próba całościowej prezentacji sztuki japońskiej w zbiorach publicznych. I choć przedstawione kolekcje znacząco różnią się pod względem wielkości, rodzaju i rangi zbiorów, to wszystkie są świadectwem powszechnej w całej Europie przełomu wieków XIX i XX pasji kolekcjonowania japońszczyzny. Na wystawie ukazane zostaną: drzeworyty ukiyo-e, malarstwo i rzeźba, tkaniny, ceramika, brązy, wyroby z laki, militaria – razem około 500 dzieł, w tym ikony sztuki japońskiej, które radykalnie zmieniły sztukę zachodnią, między innymi drzeworyty Hokusaia i jego słynna grafika Pod wielką falą w Kanagawie.

Podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia dla pracowników Muzeum Manggha, w tym m.in. odznaczenie rządu japońskiego dla starszego kustosza Małgorzaty Martini – Order Wschodzącego Słońca, Złote i Srebrne Promienie; a także Złoty Krzyż Zasługi dla Bogny Dziechciaruk-Maj oraz Srebrny Krzyż Zasługi dla Katarzyny Nowak za zasługi w budowaniu polsko-japońskich relacji kulturalnych. Bogna Dziechciaruk-Maj otrzyma także, od Prezydenta Miasta Krakowa, odznakę Honoris Gratia za zasługi dla Krakowa.

W programie znalazł się także koncert „Oto no nami – ku współczesności”, którego ideą jest przedstawienie nie tylko twórczości współczesnych kompozytorów japońskich, ale również ukazanie wielorakich inspiracji kulturą i muyką japońską w muzyce twórców polskich.

Udział w uroczystości potwierdzili m.in. Pierwsza Dama Japonii Akie Abe, Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Małżonką, Prezydent Lech Wałęsa wraz z Małżonką, minister Małgorzata Omilanowska, Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda (fundatorzy muzeum), Bogdan Zdrojewski, Ambasador Japonii w Polsce, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, byli ambasadorowie Japonii w Polsce, przedstawiciele uczelni wyższych i muzeów, japonistów.

Dla mieszkańców Krakowa i gości odwiedzających nasze miasto zaplanowano specjalny Dzień otwarty Manggha Matsuri, który odbędzie się 7 grudnia (niedziela) w godz. 11:00-18:30. Dodatkowe informacje o Jubileuszu i wydarzeniach towarzyszących są dostępne na stronie: manggha.pl

© 2018 Super-Polska.pl stat4u