Świąteczne targowanie czas zacząć

Autor: źródło-www.krakow.pl 2014-12-01 08:31:53
Krakowski Rynek Główny nabiera świątecznego klimatu. Od lat jednym z jego elementów są Targi Bożonarodzeniowe, które są doskonałą okazją nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących m.in. Korowodzie Szopek, Pochodzie Mikołajów i wspólnym kolędowaniu podczas Lekcji Śpiewania. Tegoroczne Targi zostały uroczyście otwarte w sobotę (29 listopada) i potrwają do 26 grudnia.
W tym roku kupcy z całej Polski będą prezentować towar w ok. 60 kioskach handlowych i gastronomicznych. Wśród nich będą goście z Litwy, Ukrainy i Węgier, którzy sprzedawać będą regionalne wędliny, chleb, sękacze, langosze i kurtosze – tradycyjne kołacze węgierskie przygotowywane ze świeżego ciasta drożdżowego. Na stoiskach będzie można kupić ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuterię i pamiątki.

4 grudnia (czwartek) o godz. 12:00 rozpocznie się Korowód Szopek organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Szopkarze przyniosą swoje dzieła pod pomnik Adama Mickiewicza następnie przejdą do gmachu Muzeum Historycznego, w drodze zatrzymując się na estradzie Targów Bożonarodzeniowych.

Bohaterem kolejnych dni będzie Święty Mikołaj. 5 grudnia (piątek) o godz. 17:00 odbędzie się X Jubileuszowy Pochód 100 Mikołajów, który wyruszy z pl. Jana Matejki odwiedzając w drodze na Rynek m.in. pomnik Grunwaldzki z figurą Mikołaja Trąby, pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik Mikołaja Zyblikiewicza i restaurację Mikołaja Wierzynka. Organizatorem pochodu jest Krakowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy”. Dzień później (6 grudnia, sobota) o godz. 18:00 rozpocznie się spotkanie ze Świętym Mikołajem i jego orszakiem.

W ramach międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami” prezentować się będą młodzi artyści i zespoły artystyczne z Krakowa i okolic oraz ze Słowacji i Ukrainy. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. Projekt zostanie zainaugurowany 13 grudnia (sobota) o godz. 12:00. Koncerty w ramach projektu odbędą się również w dniach: 12 i 15 grudnia od godz. 16:00, 14 grudnia od godz. 12:00 oraz 17 grudnia od godz. 17:15.

W dniach 19-21 grudnia (piątek – niedziela) Samorząd Województwa Małopolskiego zaprasza na Wigilijny Małopolski Smak. Będzie to dobrą okazją do ostatnich przedświątecznych zakupów. Na stoiskach wystawców pojawią się m.in. tradycyjne wędliny, wyroby piekarnicze i cukiernicze, ryby w różnych postaciach, przetwory owocowo-warzywne, a także gotowe dania: pierogi, uszka, krokiety i wiele innych.

20 grudnia (sobota) o godz. 16:00 spod Barbakanu wyruszy Korowód Kolędniczy organizowany przez Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny”. Weźmie w nim udział blisko 20 amatorskich, folklorystycznych grup kolędniczych. Barwny korowód przejdzie ulicą Floriańską, wokół Rynku, na estradę Targów by wspólnie zaśpiewać kolędy.

Prezydent Miasta Krakowa wraz z Metropolitą Krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim, który odbędzie się 21 grudnia (niedziela) o godz. 12:00. Tego samego dnia o godz. 17:00 rozpocznie się Lekcja Śpiewania kolęd z artystami kabaretu „Loch Camelot” i Biblioteką Polskiej Piosenki.

W Wigilię (24 grudnia, środa) o godz. 12:00 będzie można obejrzeć „Dziady Polskie”, wg inspiracji Wieszcza. Na cokole pomnika „zamieszanie” urządzą dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, następnie przejdą w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem z Wieży Mariackiej, a przedstawieniem „Dziadów Polskich” krakowskie kwiaciarki jak co roku złożą kwiaty przy pomniku Wieszcza.

Organizatorami Targów Bożonarodzeniowych są Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz firma ARTIM. Partnerem jest Urząd Miasta Krakowa.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u