Wybitna młociarka ponownie wybrana sportowcem roku Warszawy

Autor: źródło-UM Warszawa 2015-02-14 10:01:57
Za nami jubileuszowy XV Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy. Uhonorowani zostali najwybitniejsi zawodnicy reprezentujący barwy stolicy. Po uroczystości wręczenia nagród rozpoczął się doroczny Bal Mistrzów Sportu Warszawy
- Miniony rok był dla stołecznego sportu niezwykle udany. Warszawscy sportowcy na arenach świata i Europy wygrywali z najlepszymi, niejednokrotnie sięgając po najwyższe laury – mówił podczas finałowej gali Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. - Te wyniki doceniają warszawscy kibice. Rezultaty osiągane przez naszych sportowców są także zachętą dla mieszkańców naszego miasta do aktywnego uprawiania sportów – dodał.

W najbardziej prestiżowej kategorii Najlepszy Sportowiec Roku 2014 zwyciężyła Anita Włodarczyk, która również przed rokiem wywalczyła ten tytuł. Wraz z laurami najlepszego sportowca stolicy, lekkoatletka przez kolejny rok będzie także tytułowana Sportową Twarzą Warszawy. Wybitna młociarka jest podopieczną trenera Krzysztofa Kaliszewskiego i wychowanką RKS „SKRA” Warszawa.

Na dalszych pozycjach uplasowali się:
· II miejsce – Katarzyna Woźniak – łyżwiarstwo szybkie – Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie „Stegny”;
· III miejsce – Radosław Kawęcki – pływanie – AZS-AWF Warszawa;
· IV miejsce – Paweł Korzeniowski – pływanie – AZS-AWF Warszawa;
· V miejsce – Karolina Winkowska – kitesurfing – Warszawskie Towarzystwo Kite;
· VI miejsce – Oktawia Nowacka – pięciobój nowoczesny – Stowarzyszenie „Pięciobój Polski – CWKS Legia”
· VII miejsce – Artur Kuciapski – biegi średniodystansowe – AZS-AWF Warszawa;
· VIII miejsce – Yared Shegumo – bieg maratoński – AZS-AWF Warszawa;
· IX miejsce – Jonasz Stelmaszyk – żeglarstwo Laser Radial – KS „Spójnia Warszawa”;
· X miejsce – Marcin Rudawski – żeglarstwo Laser Radial – MKS „Dwójka” Warszawa.

Wśród Najlepszych Sportowców Niepełnosprawnych Roku 2014 zwyciężył Dariusz Pender rywalizujący w szermierce na wózkach, wychowanek Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa. Dalsze miejsca zajęli:
· II miejsce – Marta Fidrych – szermierka na wózkach – Integracyjny Klub Sportowy AWF
· III miejsce – Małgorzata Jankowska– tenis stołowy – Integracyjny Klub Sportowy AWF

Trenerem Roku 2014 został Krzysztof Kaliszewski szkoleniowiec lekkoatletyki z klubu RKS SKRA Warszawa, którego podopieczną jest triumfująca w plebiscycie Anita Włodarczyk.

Tytuł Sportowej Osobowości Roku 2014 otrzymał Aleksander Rękas – prekursor pływania synchronicznego w Polsce, założyciel sekcji skoków do wody w Pałacu Młodzieży, trener i wychowawca, a także były zawodnik skoków do wody.

Podczas tegorocznego Plebiscytu, po raz drugi w historii, przyznana została również nagroda dla Nadziei Olimpijskej. Pomysłodawcą tej kategorii jest Veolia (d. Dalkia Warszawa) – twórca programu edukacyjnego pn. „Sportowa Akademia Veolii”. Zwycięzcą tegorocznej nagrody został Kacper Stokowski. Młody pływak jest zawodnikiem UKS „G-8 Bielany”, a swoje umiejętności doskonali pod okiem trenera Pawła Wołkowa.

Warszawiacy w otwartym głosowaniu internetowym decydowali o wynikach plebiscytu w dwóch kategoriach. Najpopularniejszym Sportowcem Roku 2014 została, deklasując rywali, Anita Włodarczyk. Najwięcej głosów w kategorii Sportowa Impreza Roku 2014 otrzymała impreza Wybiegaj Sprawność. Celem tej imprezy było pozyskanie funduszy na zakup czterech wózków inwalidzkich i sprzętu rehabilitacyjnego dla Ośrodka Rehabilitacji Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Michałowicach. Dodatkowo zbierano środki na specjalistyczne kule dla zawodników biegających o kulach. Podczas imprezy rozegrano bieg na 5 km, a także biegi przedszkolaków (4-6 lat) na dystansie 200m, dzieci klas I-III (7-9 lat) na dystansie 400m, dzieci klas IV-VI na dystansie 1000m oraz bieg gimnazjalistów na dystansie 2500m.

W skład kapituły XV Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy, która wyłoniła laureatów poszczególnych kategorii weszli: