Moc rekordów w łódzkiej Atlas Arenie

Rekord życiowy Kima Collinsa, najszybszego człowieka na świecie w tym roku padł w łódzkiej Atlas Arenie podczas XI Międzynarodowego Mityngu Lekkoatletycznego Pedros Cup Łódź 2015. 39-letni reprezentant Saint Kitts i Nevis dystans 60 metrów pokonał w 6,47 s. Inauguracyjne dla naszej hali zawody lekkoatletyczne okazały się rekordowe także dla innych zawodników oraz samego mityngu. Ten cieszył się ogromną popularnością. W Atlas Arenie pojawiło się około ośmiu tysięcy kibiców.
Pedro`s Cup otworzył prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który wraz z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską pogratulował zwycięzcom rozgrywanego w sesji przedpołudniowej Młodego Pedros Cup o Puchar Fundacji Caroline LeFrak. W rywalizacji dzieci najlepsza okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 5 z Gorzowa Wielkopolskiego. Prezydent RP wyróżnił również najbardziej zasłużonych dla lekkiej atletyki w naszym kraju. Wśród uhonorowanych Krzyżem Odrodzenia Polski znalazł się m.in. zawodnik Rudzkiego Klubu Sportowego Adam Kszczot.

Tuż po oficjalnym otwarciu zawodów odbyła się konkurencja skoków o tyczce, którą wygrał nowy rekordzista Polski Piotr Lisek. Skokiem na wysokość 5,75 m pokonał Brazylijczyka Augusto Dutrę oraz Greka Konstadinosa Filippidisa. Równie dobrze pokazała się skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko, która z wysokością 1,98 m nie miała sobie równych podczas łódzkiego mityngu.

Ciekawie było także podczas rywalizacji kulomiotów. Najlepszym okazał się Ryan Whiting, który rzutem na odległość 21,80 m osiągnął najdłuższy rezultat w tym roku. Drugi był Czech Tomas Stanek. Wynik 20,94 m był jednocześnie jego życiowym rekordem. Najlepszy z Polaków – Jakub Szyszkowski z rzutem 19,65 m – był czwarty.

Nietypowo zakończył się bieg pań na dystansie 60 metrów. Wygrały go trzy zawodniczki. Czas 7,22 s osiągnęły Ukrainka Ołesia Powch, Bułgarka Iwet Łałowa oraz Ukrainka Natalia Pohrebniak. W eliminacyjnym biegu rekord Polski juniorek pobiła Ewa Swoboda, która ów dystans przebiegła z czasem 7,25 m.

Kolejny rekord padł w biegu przez płotki na 60 metrów mężczyzn. Tę konkurencję wygrał Kubańczyk Orlando Ortega. Czas 7,45 s to jego najlepszy rezultat w karierze. Na mecie wyprzedził Ariesa Merritta oraz Dayrona Roblesa. Wśród pań zwyciężyła Hanna Politytsyna, która pokonała ten dystans w 8,01 s

Podczas XI Międzynarodowego Mityngu Pedros Cup Łódź 2015 odbyła się także konkurencja dla niepełnosprawnych w pchnięciu kulą. Triumfował Krzysztof Kaczmarek, który rzucił 12,72 m kulą 7 kg.