Święto miłośników teatru będzie trwało przez cały rok

Autor: źródło-www.um.warszawa.pl 2015-03-30 09:11:34
W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na świecie po raz 54. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru towarzyszy jubileusz 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
Na początku grudnia Sejm RP ogłosił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru. Ma to związek z przypadającą w listopadzie 250. rocznicą pierwszego przedstawienia zespołu aktorskiego założonego z inicjatywy króla Stanisława Augusta. Zespół ten stał się zalążkiem najstarszego zawodowego, publicznego teatru polskiego, który później przyjął nazwę Teatr Narodowy.

Obchody jubileuszu to nie tylko projekty teatralne, które będą realizowane pod wspólnym hasłem na terenie całego kraju, ale także działania edukacyjne, wystawy, konkursy oraz akcje w przestrzeniach miejskich. 23 maja, kiedy obchodzony będzie Dzień Teatru Publicznego, w ponad 100 teatrach publicznych w całym kraju zagrane zostaną spektakle po „promocyjnej” cenie 250 groszy za jeden bilet. Akcja zostanie sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W największych polskich miastach organizowane będą „teatralne spacerowniki” śladami miejsc szczególnie ważnych, a często zapomnianych. W Warszawie udział w akcji zadeklarowało 19 teatrów: Nowy Teatr, Teatr Baj, Teatr Ateneum, Teatr Dramatyczny, Teatr Komedia, Teatr Kwadrat, Teatr Guliwer, Teatr Lalka, Teatr Roma, Teatr Narodowy, Teatr Ochoty, Teatr Polski, Teatr Powszechny, Teatr Rampa, TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Syrena, Teatr Współczesny, Teatr Żydowski.

Dotknij Teatru

Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia. „Dotknij Teatru 2015” odbędzie się w dniach 27 marca – 3 kwietnia.

W Warszawie zaplanowanych zostało ok. 60 wydarzeń, m.in.:

Teatr Studio, odsłoni swoje zakamarki teatralne. Odbędą się tam także warsztaty z charakteryzacji teatralnej a odwiedzający teatr będą mogli posłuchać, na czym polega praca rekwizytora oraz inspicjenta. Teatr Narodowy zaprosi na lekcję teatralną dla dzieci. Zajęcia dla najmłodszych odbędą się także w Teatrze Baj (warsztat „Co jest po drugiej stronie cienia. Rzecz o teatrze cieni”). W Teatrze Powszechnym „Pracownia podejrzanych Praktyk”, czyli performatywne czytanie sztuk debiutujących dramatopisarzy. W Instytucie Teatralnym spektakl „RE-WOLT” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Teatr Współczesny zorganizuje m.in. wieczór wspomnień poświęcony Tadeuszowi Konwickiemu (w rozmowie o pisarzu udział wezmą m.in.: Maja Komorowska, Marta Lipińska i Maciej Englert). Warszawskie Targi Książki

Obchody jubileuszu będą także jednym z tematów 250-lecia teatru publicznego w Polsce tegorocznych 6. Warszawskich Targów Książki, które odbędą się w dniach 14-17 maja na Stadionie Narodowym. Honorowym patronem Targów jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Spacerowniki teatralne

Wiosenno-letnia edycja obchodów to także organizowane od czerwca „Spacerowniki” – tematyczne spacery teatralne dla mieszkańców miast, prowadzone przez miejskich przewodników, ale także znanych i cenionych artystów. Proponowane trasy mają zachęcać poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne. W Warszawie planowane są spacery szlakami wybitnych osobowości polskiego teatru, ścieżkami kawiarni artystycznych i literackich oraz spacery tylko dla dzieci.

O miejscach szczególnie ważnych dla historii teatru będą informowały w stolicy specjalne tablice informacyjne na wybranych budynkach teatralnych (w miejscach zarówno współczesnych jak i historycznych). Takich tablic powstanie ok. 40. Przy pomocy umieszczonego na nich QR kodu będą odsyłały na stronę internetową spacerownika, gdzie znajdą się szersze opisy wybranych miejsc.

Opisy wszystkich działań i projektów podejmowanych w ramach jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.250teatr.pl, natomiast szczegółowy plan działań w ramach „Dotknij Teatru” znajduje się na stronie www.dotknij-teatru.pl

© 2018 Super-Polska.pl stat4u