Rocznica porwania przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

Autor: źródło-www.bialystok.pl 2015-03-30 09:37:54
27 marca 1945 roku w podwarszawskim Pruszkowie NKWD aresztowało i wywiozło do Moskwy szesnastu liderów podziemnych struktur okupowanej Polski. W 70. rocznicę tych wydarzeń przedstawiciele białostockiego samorządu złożyli kwiaty pod pomnikiem AK W rocznicowej uroczystości udział wzięli przedstawiciele środowisk kombatanckich, duchowieństwa, służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej i władz. W imieniu Prezydenta Miasta Białegostoku kwiaty pod pomnikiem złożył zastępca Prezydenta Robert Jóźwiak.
27 marca na zaproszenie sowieckie w Pruszkowie stawili się reprezentanci czołowych ugrupowań polskiego podziemia na czele z delegatem rządu na kraj Janem Stanisławem Jankowskim, ostatnim komendantem AK gen. Leopoldem Okulickim i przewodniczącym Rady Jedności Narodowej Kazimierzem Pużakiem. Wszyscy zostali aresztowani i wywiezieni.

Na monity polskiego rządu w Londynie (poinformowanego o sytuacji przez Stefana Korbońskiego, który nie brał udziału w spotkaniu; został aresztowany przez NKWD dopiero w czerwcu 1945 r.) zareagowali zachodni alianci, wystosowując pod adresem Moskwy pytanie o losy przywódców. Zostało ono zbyte. Dopiero w maju Sowieci przyznali się do porwania – oczywiście bez reakcji ze strony Zachodu. Pozwoliło to polskim politykom pozbyć się resztek złudzeń co do przyszłości Polski. „Proces szesnastu”, wielki moskiewski proces pokazowy, rozpocząl się 18 czerwca. Najsurowsze wyroki – odpowiednio 10 i 8 lat więzienia za rzekomą współpracę z hitlerowcami otrzymali Okulicki i Jankowski. Obaj zginęli, prawdopodobnie zamordowani, w sowieckim więzieniu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u