Otoczenie pawilonu ZODIAK jak kartka białego papieru

Autor: źródło-www.um.warszawa.pl 2015-03-31 20:34:22
Otoczenie Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK będzie otwartą przestrzenią, przygotowaną na różne scenariusze. Plac przekształci się w symboliczną kartkę białego papieru. Tak zdecydowało jury konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół pawilonu
Celem konkursu było wyłonienie projektu, który w jak najpełniejszy sposób odpowiadał będzie potrzebom zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu ZODIAK jako wartościowej przestrzeni publicznej w centrum stolicy, służącej ekspozycjom i wydarzeniom związanym z działaniem pawilonu. – mówi Jakub Wacławek, Przewodniczący Sądu Konkursowego, OW SARP.

Jak podkreślają członkowie jury poziom prac był bardzo zróżnicowany, a pomysły niektórych twórców zaskakujące. Choć wybór nie był łatwy, a do oceny sądu konkursowego przedstawiono aż 79 prac, we wtorek, 31 marca, wszystko stało się jasne. Zwycięzcą konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK została Gowin & Siuta Spółka Jawna.

Drugie miejsce w konkursie zajęła praca autorstwa Rebeki Czaji, Kingi Łukasińskiej i Michała Wasilewskiego, a na ostatnim miejscu podium znalazł się projekt przygotowany przez Magdalenę Siemienowicz, Jakuba Kupikowskiego, Małgorzatę Czekajło i Marcina Gliwińskiego.

Jury postanowiło wyróżnić trzy prace, przygotowane przez:

Zofię Piotrowską;
PAJA/JAPA: Patrycję Dyląd, Jana Przedpełskiego;
Marcjannę Leżańską, Ines Lulkowską oraz Martynę Matogę.

– Zwycięski projekt od początku przyciągał naszą uwagę. Zastosowane w nim rozwiązania pozwolą na integrację placu z powierzchnią wystawienniczą pawilonu. Dodatkowym atutem tej pracy pozostaje otwartość przestrzeni, dająca różne możliwości aranżacji tego terenu w zależności od potrzeb. – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Wśród kryteriów ocenianych przez jury znalazły się: wpisanie w przestrzeń i charakter miejsca, walory i integralność kompozycji, sprzyjanie tworzeniu więzi społecznych, możliwość realizacji oraz funkcjonalność - szczególnie w odniesieniu do funkcji pełnionych przez pawilon.

– Lafarge zaangażował się jako partner konkursu, bo bliska nam jest idea lepszych miast. Patronujemy innowacyjnym przemianom i cenimy otwarcie miasta na potrzeby jego mieszkańców, które poznajemy także poprzez badania opinii Lafarge IPSOS jak "Szczęśliwe Miasta" czy "Kobiety w Mieście". Otoczenie Pawilonu Zodiak ma duży potencjał i warto było przeprowadzić konkurs, aby mądrze skorzystać z wizji architektów. Bardzo dziękuję Warszawskiemu Oddziałowi SARP i Miastu Stołecznemu Warszawa za tak znakomite partnerstwo, którego jakość jest gwarantem późniejszego zaangażowania w realizację zwycięskiej pracy. Mamy nadzieję, że w Zodiaku i na Placu przed Zodiakiem spotkamy się jeszcze nie raz! – mówi Magdalena Kicińska, Dyrektor Komunikacji i Relacji Zewnętrznych oraz Członek Zarządu Lafarge w Polsce.

Ogłoszeniu wyników towarzyszy wystawa pokonkursowa, która potrwa do piątku, 3 kwietnia. Wszystkie nadesłane na konkurs prace można oglądać na stacji Świętokrzyska II linii metra w pawilonie 1013. Godziny otwarcia wystawy:

© 2018 Super-Polska.pl stat4u