Studenci bydgoskiej Akademii Muzycznej w finale prestiżowego konkursu

Autor: źródło-www.bydgoszcz.pl 2015-04-29 08:27:16
Studenci Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy stanowią najliczniejszą grupę finalistów 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Wśród 84 pianistów, którzy zakwalifikowali się do tegorocznego finału tego prestiżowego konkursu, znalazło się aż sześcioro Polaków, studentów bydgoskiej uczelni. Są to: Katarzyna Gołofit, Rafał Błaszczyk, Szymon Nehring, Piotr Nowak, Michał Szymanowski oraz Krzysztof Książek, który do finału dostał się poza eliminacjami jako zdobywca II nagrody ex aequo w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina 2015 (poza eliminacjami kwalifikują się laureaci światowych konkursów pianistycznych).

Międzynarodowe jury, którego przewodniczącą jest pedagog bydgoskiej Akademii Muzycznej, prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przesłuchało 152 kandydatów z całego świata. W efekcie najbardziej liczne grupy finalistów stanowią reprezentanci z Chin i Polski (po 15 pianistów). Ponadto, w finale wystąpi 12 muzyków z Japonii, 9 z Korei, 7 z Rosji, 5 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Kanady, Wielkiej Brytanii i Włoch.

W konkursie wystąpią także studenci prof. Katarzyny Popowej-Zydroń: Miyako Arishima (Japonia) z klasy prowadzonej przez profesor wespół z Agatą Nowakowską-Gumieli oraz Xin Luo i Zi Xu (Chiny) z klas prowadzonych przez prof. Popową-Zydroń i Piotra Kępińskiego (Xin Luo) i Pawła Wakarecego (Zi Xu).

XVII Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina rozpocznie się 1 października. Konkursowe zmagania w czterech etapach potrwają do 20 października. Przypomnijmy, że 10 lat temu Konkurs Chopinowski wygrał pochodzący z Nakła, inny student bydgoskiej Akademii Muzycznej, Rafał Blechacz. Był dopiero drugim w historii Polakiem (po Krystianie Zimermanie), który zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Konkurs jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie, odbywa się co pięć lat w Warszawie, a zainicjowany został w 1927 r.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u