Lajkonik przemierzy Kraków 11 czerwca

Autor: źródło-www.krakow.pl 2015-06-10 09:44:23
11 czerwca Lajkonik i jego orszak przemierzą przy dźwięku krakowskich melodii niezmienioną od lat trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego. Na scenie pod Wieżą Ratuszową odbędzie się finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu" z rąk Prezydenta Miasta.
Tegoroczny pochód Lajkonika z kilku ważnych względów będzie wyjątkowy. W 2014 roku tradycja pochodu Lajkonika, czy jak wolą inni Konika Zwierzynieckiego, została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego stworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ona podstawą, by ta krakowska tradycja mogła być umieszczona na liście światowej UNESCO, na której znajdują się zwyczaje, tradycje i obrzędy z całego niemal świata. Ważną cechą dziedzictwa niematerialnego jest pokoleniowy przekaz i stałe jego odtwarzanie. Tradycyjny pochód Lajkonika, który odbywa się co roku w Krakowie, został uznany za niematerialne dziedzictwo Polski jako jedno z pierwszych pięciu zjawisk kulturowych.

Innym powodem wyróżniającym tegoroczną uroczystość jest prezentacja dwóch nowych strojów tatarskich. Ubiory te nawiązują swoim wyglądem do strojów, opancerzenia i uzbrojenia dawnych wojowników tatarskich. Ich inwazja na Kraków i jego ocalenie przez bohaterskich flisaków z podkrakowskiego Zwierzyńca w końcu XIII wieku miało dać początek tradycji Lajkonika.

Przybycie Lajkonika na Rynek Główny poprzedzi widowisko na scenie pod Wieżą Ratuszową. O godzinie 18.00 zaprezentuje się zespół tatarski Buńczuk. Dzieci i młodzież zaprezentują folklor mniejszości tatarskiej w Polsce (taniec, poezja, śpiew i tradycyjne stroje). O godzinie 18.30 wrócimy natomiast ze Wschodu do Krakowa. Balet Dworski Cracovia Danza przedstawi spektakl „Alla Polacca". W trakcie występu zaprezentowane zostaną różne formy tańców polskich, także szlacheckich. Przedstawienie, nawiązujące do staropolskiej tradycji, zaprezentuje najbardziej znane i popularne polskie tańce z ówczesnego repertuaru, takie jak taniec Uroczysty, Wesoły czy żywiołowy Wyrwany. Oryginalnym elementem spektaklu będą zabawy wokół tradycyjnych postaci z polskich legend – diabła i Pana Twardowskiego dosiadającego koguta.

W przerwach między kolejnymi występami będzie możliwość zobaczenia wystawy plenerowej poświęconej historii i współczesności pochodu Lajkonika. Na muzealnym stoisku będzie z kolei możliwość zakupienia wydawnictw, pamiątek i gadżetów dotyczących głównego bohatera uroczystości – Lajkonika.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u