Puchar Świata po 18 latach ponownie w Polsce!

Autor: Kacper Cecota/Wrocławski Komitet Organizacyjny - Światowe Igrzyska Sportowe 2017 Sp. z o.o. 2015-08-04 08:43:53
Ponad 200 zawodników ze światowej czołówki weźmie udział w zawodach Pucharu Świata w biegu na orientację. Rywalizacja odbędzie się między 30 kwietnia a 2 maja 2016 roku we Wrocławiu, Trzebnicy i Sobótce.

Na wrocławskiej Wielkiej Wyspie rozegrane zostaną sprinty, w Sobótce bieg średniodystansowy (5-6,5 kilometra) a w Trzebnicy sztafety sprinterskie. Strefa zmian wyznaczona zostanie w rynku. Czteroosobowe zespoły, złożone z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, na pokonanie trasy potrzebować będą około godziny. Światowa Federacja Biegu na Orientację traktuje zawody jako najważniejszy test przed The World Games 2017, których gospodarzem będzie Wrocław.

Dolnośląskie zawody odbędą się tuż przed Mistrzostwami Europy, które rozegrane zostaną trzy tygodnie później w Jeseniku w Czechach. Dzięki temu w Polsce gościć będziemy najlepszych przedstawicieli „Zielonego sportu”, m.in. Daniela Hubmanna i Tove Alexandersson. Szwajcar to dwukrotny złoty medalista The World Games, czterokrotny mistrz świata, mistrz Europy. Klasyfikację generalną Pucharu Świata wygrywał jak dotąd cztery razy. Na podium najważniejszych imprez stawał przeszło czterdzieści razy. Szwedka Tove Alexandersson jest liderką światowego rankingu IOF (Światowa Federacja Biegu na Orientację). Na międzynarodowych zawodach zdobyła blisko dwadzieścia medali, w tym dwa na The World Games 2013 w Cali.

Dla zawodników z Polski Puchar Świata to ważny element przygotowań do TWG 2017. Sukcesem będzie wynik w pierwszej dziesiątce. W czołowej setce światowego rankingu są dwie Polki i dwóch Polaków, w tym trenujący w Śląsku Wrocław Wojciech Kowalski. Wrocławianin w dorobku ma między innymi wicemistrzostwa świata juniorów i wicemistrzostwo świata wojskowych.

- Pucharowi Świata towarzyszą zawody O-games, w których wystartować może każdy. Przygotujemy trasy o różnym stopniu trudności. W Skandynawii, gdzie bieg na orientację jest bardzo popularny, w imprezach towarzyszących zmaganiom zawodowców bierze udział nawet 5 tysięcy osób w wieku od 10 do ponad 70 lat. Mamy nadzieję, że widzowie spróbują biegania z mapą także w trakcie naszych zawodów – mówi Wojciech Dwojak, prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej.

Zawody Pucharu Świata dotąd organizowane były w Polsce dwukrotnie – w 1990 roku w Złotym Potoku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w 1998 roku w Krakowie

Zapraszam do obejrzenia klipu promującego bieg na orientację - jednej 31 dyscyplin TWG2017 we Wrocławiu:

© 2018 Super-Polska.pl stat4u