Białystok # 1 Pamięć - prezentacja muralu kolażowego

Autor: Dorota Sawicka/PB 2015-08-28 08:58:51
Białostoccy artyści zaprezentowali efekty swoich działań. We czwartek (27 sierpnia 2015 r.) zobaczyliśmy pierwszy w przestrzeni Białegostoku, unikalny także w skali światowej – mural kolażowy. Praca ozdobiła ścianę budynku Akademickiego Centrum Sportu Politechniki Białostockiej. Do uczelni z propozycją współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia wystąpiło Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie

„Pan miał doskonały pomysł , a my wolną ścianę” – powiedział rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis zapytany o kulisy tej współpracy i dodał, że przedsięwzięcie Stowarzyszenia świetnie koresponduje z obrazem Politechniki jako Uczelni z energią.

„Fantastycznie współpracuje się z młodymi ludźmi, którzy mają świetne pomysły” – stwierdziła Grażyna Dworakowska, szefowa Białostockiego Ośrodka Kultury, który koordynuje Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. „Cieszę się, że na mapie miasta przybył kolejny punkt - wręcz świetlny. (…) Ta sztuka warta jest zauważenia i wykorzystania na obiektach również publicznych, więc jeżeli w ramach festiwalu może zaistnieć ściana z takim projektem - to fantastycznie! Współpraca między Politechniką, Stowarzyszeniem Kreatywne Podlasie i innymi artystami dodatkowo wzbogaca te przedsięwzięcie.”

Politechnika Białostocka wskazała lokalizację, udostępniła niezbędne zaplecze techniczne, zgodziła się także we własnym zakresie dostarczać energię elektryczną niezbędną do oświetlania muralu.

„To projekt pilotażowy” – powiedział Damian Dworakowski, prezes Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie podczas prezentacji muralu kolażowego #1 Pamięć. – „Nikt na świecie jeszcze tego nie robił, więc postanowiliśmy przetestować nasze możliwości. Współpracowaliśmy tylko z białostockimi artystami. Autorem projektu jest Grzegorz Radziewicz, to z nim długo dyskutowaliśmy o tym, jak mural powinien wyglądać w dzień i w nocy. Wykonawcami muralu są podlascy malarze. Do tej pory żaden z murali, które już istnieją w przestrzeni naszego miasta, nie był wykonany ręką białostoczanina. Także w tym aspekcie nasz projekt jest pilotażowy. Pozwolił na to, żeby lokalni artyści pochwalili się swoimi umiejętnościami i zdobyli nowe doświadczenie.” Damian Dworakowski przypomniał również: „Jesteśmy organizatorem Festiwalu Lumo Bjalistoko, którego ideą jest poszukiwanie nowych idei i rozwiązań dla zastosowania światła w przestrzeni miejskiej. Mural Kolażowy #1 był więc okazją do sprawdzenia, jak można wykorzystać nowoczesne technologie do uzyskania dodatkowego efektu.”

Projekt Mural Kolażowy #1 Pamięć powstał w ramach Festiwalu WSCHÓD KULTURY/INNY WYMIAR, który jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Miasto Białystok. Oficjalna prezentacja pracy artystów jest jednym z wydarzeń otwierających ten czterodniowy Festiwal. Warto zobaczyć mural także w godzinach wieczornych, kiedy „zmieni twarz” dzięki wbudowanym światłom.

Mural Kolażowy #1 Pamięć
Idea, koncepcja wykonawcza, produkcja – Damian Dworakowski
Projekt graficzny muralu – Grzegorz Radziewicz radziewicz.art.pl
Mural – M. Ceirowski, Marcin Boast
Farby – SABO Białystok, Bolix, Wrongside
Relief – malowanie – Grzegorz Radziewicz
Wykonanie – GLOBARTprint
Podnośnik – JMP Białystok
Współpraca - Politechnika Białostocka

© 2018 Super-Polska.pl stat4u