Trudno uwierzyć, że minęło już 35 lat

Autor: www.solidarnosc.org.pl 2015-09-11 21:28:40
W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się konferencja Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” Region Mazowsze w latach 1980-1981, zorganizowana przez mazowiecką „Solidarność” przy współpracy IPN i Archiwum Akt Nowych. Patronem medialnym wydarzenia był Tygodnik Solidarność.

„Solidarność” była przede wszystkim wielkim pokoleniowym przeżyciem, poczuciem odzyskanej wolności, euforii, ogromnym zastrzykiem energii i wiary, że wspólnie możemy ten kraj zmieniać. To również jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej najnowszej historii – powiedział Włodzimierz Domagalski rozpoczynając konferencję. - Aż trudno uwierzyć, że minęło już 35 lat. Myślę, że każdy kto był uczestnikiem tamtych wydarzeń ma swoją indywidualną historię. Historię własnej drogi do „Solidarności” – powiedział.

Tematycznie konferencja ograniczała się do działalności Regionu Mazowsze w latach 1980-81. W pierwszej części prelegenci omówili zagadnienia, które zdaniem organizatorów są nadal aktualne i warte przypomnienia. Doktor Tadeusz Ruzikowski, historyk, pracownik warszawskiego Oddziału IPN przypomniał w jaki sposób doszło do powstania struktur związku na Mazowszu. Jerzy Kłosiński, dziennikarz, publicysta, a jednocześnie uczestnik tamtych wydarzeń i jeden z twórców niezależnego obiegu prasy na Mazowszu przedstawił swoje refleksje z tego okresu i opowiedział o tworzeniu mediów „Solidarnościowych”. Anna Kister, historyk omówiła konflikty i podziały w Regionie Mazowsze NSZZ „Solidarność” w latach 1980-1981. Historię powstania zasobów związkowych, przedstawił historyk Mariusz Olczak, pracownik Archiwum Akt Nowych.

- Konferencja pokazała, że takie spotkania są konieczne. O historii trzeba rozmawiać, żeby zobaczyć jakie błędy popełniono, czego nie dopełniono, w którym kierunku trzeba iść by naprawiać krzywdy i dokonywać zmian – powiedział na zakończenie Andrzej Kropiwnicki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u