Ateneum świętuje 70-lecie istnienia

Autor: www.katowice.eu 2015-10-12 09:37:26
13 października kolorowa maszyna do otwierania festiwali (jest taka naprawdę) zostanie otwarta z radosnym hałasem już po raz dwunasty. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”, organizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice, potrwa tylko pięć dni (13–17 października), ale będzie się działo dużo i ciekawie.

Tegoroczna edycja przypada na jubileuszowy sezon Teatru Ateneum, obchodzącego 70-lecie swego istnienia, będzie więc miała szczególny charakter. Katowiccy lalkarze świętować zamierzają jednak skromnie, przede wszystkim prezentując się poza konkursem w przedstawieniach z najnowszego repertuaru. Festiwalowi goście zobaczą zatem „Krawca Niteczkę” Zbigniewa Głowackiego, „Tylko jeden dzień” Martina Baltscheita, „Szczurołapa” Bogumiły Rzymskiej i baśń Tankreda Dorsta „Amelka, Bóbr i Król na dachu”.

Jubileuszową niespodzianką okaże się z pewnością wystawa fotografii z „Operetki” Witolda Gombrowicza; tym bardziej, że znajdzie się na nich cały ponad 50-osobowy zespół teatru! Autorem zdjęć jest Przemek Wiśniewski (Teatr Fotografii), wernisaż zaplanowano na 13 października w Galerii Ateneum.

Wśród teatrów walczących o nagrody – przypomnijmy, że są to Nagrody Prezydenta Miasta Katowice za najlepszy spektakl i najlepsze role aktorskie oraz Dyplom Honorowy Polunima i Nagroda Śląskiego Oddziału ZASP za animację – zobaczymy 9 zespołów z 6 krajów (Francji, Grecji, Izraela, Polski, Słowacji i Włoch).

Poza konkursem wystąpią Bábkové divadlo ze słowackich Koszyc, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Sztuk z Oleśnicy oraz studenci białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej PWST w Warszawie. Widowiska, które znalazły się w tym roku w programie Festiwalu „Katowice – Dzieciom” zainteresują i małych i nieco większych widzów z dorosłymi włącznie – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Będzie niejedna okazja do wzruszeń i poważnej zadumy, ale też pogodnego uśmiechu czy beztroskiej zabawy. Zobaczymy klasyczne techniki lalkowe i spektakle, gdzie lalka rozumiana jest bardziej swobodnie, jako szeroko pojęty animant, którym stać się może np. zwykły przedmiot czy ciało aktora. Przedstawienia grane będą na pięciu scenach – w Ateneum, Galerii, Pałacu Młodzieży, Kinoteatrze Rialto oraz Galerii Katowickiej (Wyższy Poziom).

Zaplanowano również czytanie współczesnego tekstu dla teatru lalek i promocję „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”, wydawanych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Ponadto w miejskich domach kultury dzieci wezmą udział w działaniach warsztatowych, współorganizowanych przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów; poprowadzą je aktorzy m.in. z Izraela, Grecji i Włoch. Wyjątkową atrakcją będą zajęcia z chilijskim lalkarzem José Alvarezem, który przyjedzie do Katowic tylko na warsztaty.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatromanów zachęcać nie trzeba, pozostałych namawiamy, by zarezerwowali sobie czas (i bilety) na festiwalowe wydarzenia. Warto! (Renata Chudecka) ​

Więcej: http://www.ateneum.art.pl/​​

© 2018 Super-Polska.pl stat4u