Pomóżmy im przetrwać zimę

Autor: źródło - UM Warszawa 2014-01-29 11:49:03
Silne mrozy to bardzo trudny czas dla kotów wolno żyjących. Miasto st. Warszawa od wielu lat apeluje do mieszkańców, aby włączyli się w pomoc tym zwierzętom, które są stałym elementem miejskiego ekosystemu
Ich bytowanie blisko ludzkich siedzib zapobiega rozprzestrzenieniu myszy i szczurów. Zwłaszcza teraz możemy się im odwdzięczyć za tę ochronę.
Urząd m.st. Warszawa prosi zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków o umożliwienie kotom dostępu do pomieszczeń piwnicznych.

Głos w tej sprawie zajęła też Rada Miasta wyrażając swe stanowisko już w 2009 r. które poniżej publikujemy

"Rada m.st. Warszawy wspierając działania organizacji pozarządowych wchodzących w skład Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zwierząt, zwraca się do mieszkańców Warszawy, a w szczególności do zarządów budynków, administratorów nieruchomości, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych o czynny udział w opiece nad wolno żyjącymi kotami w Warszawie.
Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego też nie można ich wyłapywać ani gdziekolwiek wywozić, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia.

Stojąc na stanowisku, że koty wolno żyjące (dzikie, miejskie, piwniczne) są elementem ekosystemu miejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy i szczurów), które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi – Rada m.st. Warszawy wzywa do całorocznego udostępnienia schronienia dla kotów wolno żyjących przede wszystkim w piwnicach budynków mieszkalnych poprzez stworzenie m.in. bezpiecznego schronienia w nieużywanym (wydzielonym) pomieszczeniu piwnicznym, z możliwością swobodnego wejścia i wyjścia. Pomieszczenie, w którym przebywają koty powinno być zamknięte dla osób postronnych, a stały dostęp należy zapewnić opiekunowi.

Rada stoi na stanowisku, że domki dla kotów można ustawiać tylko dla tych zwierząt, które nie mają stałego schronienia. Tego typu rozwiązania powinny być stosowane jedynie w bezpiecznych miejscach (ogrodzonych, strzeżonych lub monitorowanych), aby zapobiec aktom brutalnego zabijania zwierząt lub znęcania się nad nimi, które miały miejsce w Warszawie.

W celu kontroli populacji kotów wolno żyjących zalecana jest ich sterylizacja i kastracja. Wszelkie działania podejmowane przez mieszkańców m.st. Warszawy w stosunku do kotów wolno żyjących powinny odbywać się przy zachowaniu wymogu humanitarnego traktowania zwierząt, zgodnie z art. 5 ustawy o ochronie zwierząt."

© 2018 Super-Polska.pl stat4u