Akwarele, rysunki i grafiki ze zbiorów KUL w Muzeum Lubelskim

Autor: mat. prasowe KUL 2016-01-29 09:01:49
Ponad sto prac na papierze z kolekcji muzealnej KUL trafi na wystawę do Lubelskiego Zamku. Wystawę „Matejko, Chełmoński, Pankiewicz i inni. Akwarele, pastele, rysunki, i grafiki ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” będzie można podziwiać od soboty 30 stycznia. Wernisaż odbędzie w piątek (29 stycznia) o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!

Wystawa prezentuje prace znakomitych polskich malarzy i rysowników oraz wybitnych grafików europejskich ze zbiorów artystycznych KUL. Kolekcję muzealną KUL zapoczątkował w roku 1932 ksiądz kanonik Jan Władziński (1861–1935). Jej nadrzędnym zadaniem jest pełnienie roli warsztatu dydaktyczno-badawczego dla studentów historii sztuki z zakresu konserwacji, muzealnictwa, inwentaryzacji i ochrony zabytków. Częścią tych zbiorów jest kolekcja graficzna, na którą składają się 222 prace wykonane w różnych technikach. W zbiorze najliczniej reprezentowane są dzieła z daru Olgi i Tadeusza Litawińskich, obejmujące rysunki i ryciny tak wybitnych artystów, jak: Piotr Michałowski, Stanisław Chlebowski, Juliusz Holzmüller, Mieczysław Jakimowicz, Kazimierz Podsadecki i inni. Pod względem artystycznym nie ustępują im prace z kolekcji Stanisławy i Tadeusza Witkowskich, wśród których na szczególną uwagę zasługują dzieła: Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Michała Borucińskiego, Leona Wyczółkowskiego, oraz zespół 17 fantazji na temat architektury polskiej Stanisława Noakowskiego i zainspirowane nimi 3 rysunki realnych budowli autorstwa samego donatora. Akwarelę Kwiaty w wazonie Józefa Pankiewicza kolekcja zawdzięcza legatowi Joanny Gliwy, natomiast zespół 15 akwarelowych prac Nikifora Krynickiego pochodzi ze spuścizny po ks. prof. Władysławie Smoleniu, wieloletnim opiekunie zbiorów muzealnych KUL. W przypadku grafiki warto wspomnieć przekaz Krystyny Hartleb, obejmujący 20 pozycji, w tym przykłady rycin europejskich tak znanych artystów, jak Willem Jacobsz. Delff czy Dominicus Custos. Ciekawa jest też donacja prezydenta Lecha Wałęsy (1995 r.), na którą składają się przykłady grafiki rodzimej i obcej pochodzące głównie z darów dyplomatycznych.

Dzięki współpracy z muzeami bogate zbiory sztuki KUL, na co dzień niedostępne, mogą być prezentowane szerokiej publiczności. Dotychczas odbyły się takie wystawy we Wrocławiu, Sandomierzu, Stalowej Woli, Suwałkach, Lesznie i Kozłówce.

Prace na papierze ze zbiorów KUL prezentowane są w Lublinie po raz pierwszy. Wystawa w Muzeum Lubelskim potrwa do 28 lutego 2016 r.

Wystawę przygotowali Renata Bartnik (starszy kustosz, Gabinet Rycin Muzeum Lubelskiego) oraz dr Krzysztof Przylicki (kurator zbiorów muzealnych KUL).

Galeria:
http://www.kul.pl//wystawa-quot-matejko-chelmonski-pankiewicz-i-inni-quot-galeria,gal_15307.html

© 2018 Super-Polska.pl stat4u