Zamenhof upamiętniony na frontonie Domu Esperanto

Autor: www.bydgoszcz.pl 2016-04-17 10:08:59
W 99. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, 14 kwietnia, na nowej inwestycji na Skrzetusku, odsłonięta została tablica upamiętniająca twórcę języka esperanto.

Budynek mieszkalny przy ul. Pestalozziego 16 zbudowany został przez Folwark Deweloper w sąsiedztwie skweru Zamenhofa

Nazwa Dom Esperanto ma nawiązywać do ponad 100-letnich związków Bydgoszczy z językiem esperanto – to właśnie w tej części miasta działa m.in. Międzynarodowe Studium Turystyki i Kultury, gdzie jednym z języków wykładowych jest język stworzony przez Zamenhofa. Nazwę Esperanto nosi też kładka nad Brdą łącząca to osiedle z kompleksem hal sportowo-widowiskowych.

Tablicę poświęconą twórcy esperanto odsłonił m.in. zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

Warto wiedzieć:

Ludwik Zamenhof (1859-1917) – lekarz okulista, był pochodzenia żydowskiego. Urodził się i wychował w Białymstoku, co wpłynęło na jego późniejsze zainteresowania lingwistyczne, ponieważ miasto to w tamtym czasie było wielonarodowe. Jako 10-letnie dziecko napisał dramat „Wieża Babel, czyli tragedia białostocka w pięciu aktach” podkreślając, że źródłem konfliktów między narodami są bariery językowe. Już wtedy marzył o jedynym, zrozumiałym dla wszystkich języku. Pierwszą, dość uproszczoną jego wersję stworzył będąc jeszcze gimnazjalistą (1878). W roku 1885 ukończył projekt języka międzynarodowego znanego w dzisiejszej formie. Dwa lata później na rynku ukazał się (w języku rosyjskim) podręcznik do nauki języka, którego autor ukrył się pod pseudonimem Doktor Esperanto (doktor mający nadzieję).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u