WSPÓLNIE O DZIAŁALNOŚCI RAD

Autor: www.torun.pl 2016-04-25 09:02:06
Jak wspierać lokalne ngo-sy? Jak popularyzować aktywność rad działalności pożytku publicznego? Jakie wspólne działania dla trzeciego sektora mogą podejmować Toruń i Bydgoszcz?

Na takie i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć członkowie rad działalności pożytku publicznego Torunia i Bydgoszczy na wspólnym posiedzeniu, które odbyło się w miniony wtorek (19.04.2016) w Toruniu. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wzajemnego poznania działań prowadzonych dla środowiska pozarządowego przez rady pożytku obu miast, poszukiwania nowych pól wzajemnej współpracy.

Torunianie mówili o swoich doświadczeniach w organizacji dorocznego forum ngo, stosowanych metodach współdziałania środowiska samorządowego i ngo przy opracowywaniu rocznych programów współpracy, wypracowanych wspólnie zasadach najmu lokali użytkowych dla ngo czy regułach konkursów na finansowanie przez miasto wkładów własnych dla projektów realizowanych przez organizacje z udziałem funduszy zewnętrznych.

Bydgoszczanie przedstawili m.in. obszerne informacje na temat swojej aktywności szkoleniowej i doradczej kierowanej przez radę pożytku dla trzeciego sektora, organizacji wolontariatu miejskiego. Duże zainteresowanie torunian wzbudziła prezentacja na temat tworzonego w Bydgoszczy Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, które będzie miejscem spotkań, skupiającym i wzmacniającym aktywność i możliwości grup pozarządowych i nieformalnych.

- Było to pierwsze oficjalne spotkanie naszych rad, choć z częścią kolegów z Bydgoszczy widzieliśmy się jesienią ubiegłego roku na Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych - mówi Aleksandra Łukomska-Smulska, przewodnicząca toruńskiej RDPP. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo w czasie kilku godzin wspólnej pracy wiele się od siebie nauczyliśmy, wzajemnie zainspirowaliśmy nowymi pomysłami. Zrodziło się także mnóstwo pytań, na które spróbujemy odpowiedzieć podczas kolejnego spotkania, tym razem w Bydgoszczy.

Wspólne posiedzenie rad działalności pożytku publicznego Torunia i Bydgoszczy odbyło się w sali konferencyjnej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Po części roboczej bydgoscy goście mieli okazję zwiedzić wnętrza tego wspaniałego obiektu. Wzięli też udział w wizytach studyjnych w kilku toruńskich pozarządówkach: Galerii Przyda Się prowadzonej przez Fundację Feniks, Wędce prowadzonej przez Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży WĘDKA im. każdego Człowieka, Hostelu Kulturhauz prowadzonym przez Spółdzielnię Socjalną „KULTURHAUZ”.

Warto wiedzieć, że Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia jest organem konsultacyjnym i opiniodawczym, powoływanym przez Prezydenta Miasta Torunia. Kadencja trwa dwa lata (aktualna kadencja: 2015-2016 r.). W skład rady wchodzi 18 osób, w tym 9 przedstawicieli sektora pozarządowego (wybieranych podczas Toruńskiego Forum Organizacji Pozarządowych), 7 przedstawicieli Urzędu Miasta Torunia oraz dwóch radnych Rady Miasta Torunia. Do zadań należy m.in.: opiniowanie projektu strategii rozwoju; opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących sfery pożytku publicznego oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym programów współpracy; wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u