APEL W SPRAWIE INTEGRALNOŚCI UMK

Autor: www.torun.pl 2016-05-13 08:30:26
Toruńscy radni jednogłośnie przyjęli apel w sprawie zachowania autonomii i integralności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Głosowanie odbyło się 12 maja 2016 r. podczas sesji Rady Miasta Torunia

W trakcie kampanii wyborczej do Sejmu w 2015 r. pojawił się pomysł podziału Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i stworzenia na bazie Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego. Zwolennicy tego pomysłu przygotowali obywatelski projekt ustawy i złożyli go w Sejmie.

Toruńscy radni sprzeciwiają się podziałowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernia uzasadniając, że jest on niezgodny z polską i europejską polityką w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego oraz narusza konstytucyjną zasadę autonomii uniwersytetów.

Apel radnych Rady Miasta Torunia:

Rada Miasta Torunia zwraca się z apelem o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy o powołaniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Projekt ten, oznaczający podział Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jest niezgodny z polską i europejską polityką w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego i narusza konstytucyjną zasadę autonomii uniwersytetów.

Próby podziału Uniwersytetu Mikołaja Kopernika czynione przez osoby, które nie są członkami społeczności uniwersyteckiej, mogą doprowadzić do osłabienia ważnego i silnego ośrodka naukowego. Decyzja o połączeniu bydgoskiej Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podjęta została nie tylko z myślą o przyszłości obu środowisk, ale także w interesie całego województwa i polskiej nauki. Dziś oba środowiska tworzą prężny uniwersytet, uważany za najsilniejszą uczelnię publiczną w Polsce północnej i piąty uniwersytet w kraju, mający istotny i pozytywny wpływ na nasz region i oba miasta, w których działa. Nie jest przypadkiem fakt, że w Ustawie prawo o szkolnictwie wyższym nie przewidziano możliwości podziału uczelni publicznych, jest to bowiem niezgodne z polską i europejską polityką wzmacniania ośrodków naukowych.

Projekt ustawy całkowicie pomija opinię środowiska UMK, a jego twórcy nie uznali za konieczne przeprowadzenie jakichkolwiek rozmów z władzami i społecznością Uniwersytetu. W zgodnej opinii wyrażonej w negatywnych stanowiskach najważniejszych instytucji mających wpływ na rozwój szkolnictwa wyższego w Polsce, takich jak: Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich czy Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, narusza to konstytucyjną zasadę autonomii uniwersytetu. Fakt, że zmiany w organizacji Uniwersytetu zamierza się podjąć z pominięciem zgody i wbrew opinii społeczności akademickiej wyrażonej uchwałą Senatu akademickiego, jest niebezpiecznym precedensem, który może w przyszłości naruszyć fundamentalne zasady działania systemu szkolnictwa wyższego w Polsce. Wspomniane stanowiska podkreślają także ułomność prawną przygotowanego projektu ustawy i wskazują, że nie zawiera on merytorycznego uzasadnienia celowości, a tym bardziej konieczności wydzielenia Collegium Medicum ze struktur UMK.

Zwracamy się do członków sejmowych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Zdrowia, a także do wszystkich posłów na Sejm z apelem o odrzucenie projektu powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, jako niezgodnego z prawem, w tym z podstawowymi zasadami państwa demokratycznego, oraz interesem polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u