O gospodarce odpadami i produkcji energii w Olsztynie

Autor: źródło-UM Olsztyn 2014-03-28 20:39:09
19 marca 2014 roku w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja pt. „Sposób zagospodarowania odpadów w postaci paliwa alternatywnego w gminach województwa warmińsko-mazurskiego”. Głównym organizatorem spotkania był Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorami - Park Naukowo-Technologiczny oraz MPEC Olsztyn
W konferencji wzięli udział zaproszeni goście - władze miasta i województwa, reprezentanci kilkudziesięciu urzędów miast i gmin, związków międzygminnych oraz zakładów zajmujących się gospodarką odpadami.

Spotkanie otworzył Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Jarosław Marek Słoma, który przedstawił „Strategię województwa w zakresie gospodarki odpadami”. Konferencję poprowadził Grzegorz Piotr Drozdowski, Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, który omówił system gospodarki odpadami w referacie „Plan gospodarki odpadami dla województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2011-2016”. Zwrócił uwagę na fakt, że do zamknięcia całego systemu gospodarki odpadami w województwie brakuje jeszcze jednego, końcowego ogniwa. Kompleksowe rozwiązanie pozwoli na obniżenie koszty z tytułu wywozu odpadów poza województwo.

Piotr Grzymowicz, Prezydent Miasta Olsztyna, przybliżył uczestnikom konferencji założenia oraz harmonogram prowadzonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej projektu budowy Elektrociepłowni Olsztyn, przede wszystkim w kontekście wykorzystania paliwa alternatywnego. Oficjalnie zaprosił przedstawicieli Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych z całego województwa do współpracy w zakresie przyszłych dostaw odpadowego paliwa energetycznego do elektrociepłowni.

Michał Lubieniecki, Wiceprezes Zarządu firmy Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A, potwierdził zainteresowanie PIR udziałem w spółce celowej PPP. Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Adam Krzyśków wspomniał o możliwości dofinansowania budowy modułu do termicznego przekształcania odpadów ze środków unijnych.

Prezes MPEC Sp. z o.o. Konrad Nowak, zwrócił uwagę, że na tym etapie projektu konieczna jest ze strony RIPOK zdecydowana deklaracja współpracy w zakresie przyszłych dostaw paliwa alternatywnego. Trwają prace nad technologią nowego źródła ciepła, cały system musi być zaprojektowany na konkretną, optymalną ilość odpadów. Jeśli poszczególne regiony nie zdecydują się w najbliższym czasie na podpisanie długoterminowych kontraktów, to w przyszłości nie będzie już możliwości odbiorów odpadów energetycznych przez elektrociepłownię.

Druga cześć spotkania poświęcona była zagadnieniom technicznym i organizacyjnym. Ewa Mozer z firmy doradczej Ramboll Polska Sp. z o.o. omówiła wyniki analizy potencjału rynku RDF w Polsce, a Paweł Wojtarkowski - również doradca techniczny – szczegółowo przybliżył założenia techniczne projektu EC Olsztyn. Konferencję zakończyła prelekcja mec. Małgorzaty Banasik, z kancelarii prawnej Banasik Woźniak i Wspólnicy Sp.K., która omówiła różne modele prawne współpracy w zakresie dostaw paliwa alternatywnego z Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych z Województwa Warmińsko-Mazurskiego do elektrociepłowni w Olsztynie.

Uczestnicy konferencji potwierdzili dużą wagę zagadnienia zagospodarowania paliwa alternatywnego ze względu na fakt, że od stycznia 2016 roku nie będzie możliwe składowanie odpadów zawierających frakcje energetyczne. Prawni właściciele odpadów komunalnych - samorządy lokalne - będą zobowiązani do modyfikacji systemu gospodarki odpadami. Najrozsądniejszym wyjście, uzasadnionym ekonomicznie jest odzyskanie energii zawartej w takich odpadach w formie ciepła i energii elektrycznej.

Więcej informacji z Olsztyna na -www.olsztyn.eu

© 2018 Super-Polska.pl stat4u