41. rocznica Strajku Lubelskich Kolejarzy. Obchody na terenie byłej lokomotywowni

Autor: Lubelski UW 2021-07-20 21:46:33

8 lipca br. minęło 41 lat od zrywu pracowników PZL-Świdnik. Zaprotestowali oni strajkiem przeciwko warunkom życia w PRL. Protest trwał 81 godzin i zakończył się spisanym porozumieniem między władzami PRL, a strajkującą załogą. Dziś na terenie byłej lokomotywowni w Lublinie odbyła się uroczystość 41. rocznicy Strajku Lubelskich Kolejarzy. Uczestniczył w niej wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Jest wiele dowodów na wierność mieszkańców Lubelszczyzny dla wartości, które legły u podstaw powstania państwowości Polski. Niedawno obchodziliśmy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem  ofiary i walki wsi lubelskiej, wsi Lubelszczyzny. Od kilku dni obchodzimy uroczystości związane z 41. rocznicą Lubelskiego Lipca, najpierw w Świdniku, teraz w Lublinie. Te wydarzenia z 1980 r. wpisują się w sztafetę dowodów na to, że mieszkańcy Lubelszczyzny tym wartościom są zawsze wierni – podkreślał wojewoda Sprawka.
 
Kolejarze rozpoczęli protest rano 16 lipca 1980 r. w lokomotywowni. Następnie zastrajkował cały węzeł – w sumie ponad 3,5 tysiąca kolejarzy. Pracownicy powołali służby porządkowe, pilnowali terenu kolei. Postulaty dotyczyły między innymi podwyżki płac, polepszenia warunków pracy, wolnych wyborów do władz związków zawodowych. W ciągu niecałych trzech tygodni strajki na Lubelszczyźnie objęły ponad 150 zakładów pracy.
 
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły zbiórka uczestników na skwerze im. Grażyny Chrostowskiej i przemarsz przez peron 2 na teren byłej lokomotywowni. Tam odśpiewany został hymn państwowy i odprawiona msza św. polowa.  
 
Podczas spotkania zasłużeni kolejarze otrzymali odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP. Brązowe Krzyże Zasługi wręczono za zasługi w działalności społecznej i związkowej, a Medale Złote i Brązowe za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających  z pracy zawodowej. Odznaczenia wręczył  minister Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii prezydenta RP w asyście ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Kolejarze zostali też wyróżnieni honorowymi odznakami „Zasłużony dla NSZZ Solidarność na kolei”.
 
Listy do uczestników dzisiejszej uroczystości skierowali Prezydent RP Andrzej Duda, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Słowo premiera odczytał wojewoda Lech Sprawka.
 
Dzisiejsza rocznica to wielkie święto wolności i solidarności. To tryumf tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się komunistycznej władzy. Tych, którzy chcieli walczyć o swoje podstawowe prawa i sprawiedliwość nie tylko dla siebie, ale dla następnych pokoleń. Chylę czoła przed bohaterami tamtych dni. (…) Wydarzenia Lubelskiego Lipca zapamiętamy jako bezkrwawy protest, który zakończył się częściowymi ustępstwami władz. Robotnicy przełamali barierę strachu, pokazali niezwykłą odwagę i determinację. Drodzy państwo, uczestnicy tamtych wydarzeń, dziękuję za tę postawę, za wielki wkład, który wnieśliście w przywrócenie wolności naszej Ojczyzny. To dzięki Państwu żyjemy w suwerennej Polsce i mamy możliwość budowania lepszej przyszłości dla pokoleń, które przyjdą po nas – napisał premier Morawiecki.
 
Obchody zakończyło złożenie wieńców przed pomnikiem „Doli Kolejarskiej” na terenie lokomotywowni. Monument ma formę wysokiego krzyża wykonanego z szyn kolejowych. Na nim umieszczone zostały słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze tej ziemi'', Orzeł Biały, rok 1980 oraz znak „Solidarność”. Pomnik znajduje się na wewnętrznym placu Lokomotywowni PKP Lublin, miejscu gdzie odbywały się wiece strajkujących kolejarzy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u