Akademia polonijnych dziennikarzy obywatelskich - ruszył projekt

Autor: mat. prasowe KUL 2021-08-28 09:58:25

Czy media mogą połączyć świat? Mamy odpowiedź: blisko czterdzieści osób z różnych państw świata - Hiszpanii, Chin, Wielkiej Brytanii, Islandii, Ukrainy, Rosji i  uczestniczy w projekcie „Akademia polonijnych dziennikarzy obywatelskich”. Realizuje go Towarzystwo Przyjaciół KUL, a patronuje mu Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji oraz Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła.

Projekt otworzyło seminarium, podczas którego zespół odpowiadający za realizację zadania oraz trenerzy prowadzący szkolenia połączyli się online z uczestnikami. – Bardzo cieszę się z tej inicjatywy i wykorzystywania w projekcie nowoczesnych technik medialnych. Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL ma służyć wielu środowiskom, które prowadza działalność medialną także wśród Polonii. W ten sposób historia, kultura i język polski będą wciąż żywe – podkreślił rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rektor podkreślił również, że bardzo istotne dla uniwersytetu jest rozeznanie oczekiwań oraz potrzeb edukacyjnych Polaków mieszkających za granicą, po to by w ramach współpracy móc przygotować odpowiednią ofertę szkoleń.

Podczas spotkania uczestnicy „Akademii polonijnych dziennikarzy obywatelskich poznali trenerów oraz tematykę proponowanych przez nich bloków tematycznych z zakresu fotografii, social mediów, montażu video, autoprezentacji, komunikacji medialnej czy budowy i gatunków tekstów dziennikarskich. Przez dwa miesiące będą uczyli się w grupach. Efektem pracy mają być multimedialne materiały ukazujące środowiska polonijne – ich prace, pasje, zainteresowania. Podsumowanie nastąpi podczas Kongresu Polonijnych Dziennikarzy Obywatelskich.

Projekt został opracowany i konsultowany przez powołany zespół ekspertów (medioznawców, socjologów, ale też przedstawicieli ludzi mediów – dziennikarzy-praktyków i przedstawicieli środowiska polonijnego), którego zadaniem było opracowanie kompleksowych rozwiązań służących bezpośredniemu wsparciu mediów polonijnych, a przez to realne wsparcie Polonii i Polaków za granicą. Finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Projekt został opracowany i skonsultowany przez powołany zespół ekspertów (medioznawców, socjologów, ale też przedstawicieli ludzi mediów – dziennikarzy-praktyków i przedstawicieli środowiska polonijnego), którego zadaniem było opracowanie kompleksowych rozwiązań służących bezpośredniemu wsparciu mediów polonijnych, a przez to realne wsparcie Polonii i Polaków za granicą.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u