Red Bull Air Race Gdynia 2014 – przede wszystkim bezpieczeństwo

Autor: źródło -UM Gdynia 2014-07-15 16:44:39
Największa impreza sportowa w historii Gdyni - Red Bull Air Race 2014 - to nie tylko wspaniałe podniebne widowisko, lecz także ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, nad którego bezpieczeństwem czuwają tysiące osób.
Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race to jedna z najpopularniejszych imprez lotniczych globu. Poszczególne jej edycje każdorazowo gromadzą ogromne rzesze fanów podniebnych akrobacji. Nie inaczej będzie w Gdyni, w której wyczyny najlepszych światowych pilotów podziwiać może nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.

Tak duża przewidywana liczba widzów to nie tylko powód do dumy, lecz także ogromna odpowiedzialność - mówi Bartosz Bartoszewicz, szef zespołu organizacyjnego imprezy. Dlatego też przygotowania w zakresie zabezpieczenia Mistrzostw trwają już od ponad roku. Zdając sobie sprawę ze skali wydarzenia, podjęliśmy szereg kroków, które mają na celu zwiększenie liczebności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczności - dodaje.

Rygorem imprezy masowej został objęty cały obszar plaży Śródmieście (z wyłączeniem tamtejszych restauracji) i bulwaru Nadmorskiego. Na tym terenie w jednym czasie będzie mogło przebywać do 70 tysięcy osób. Nad prawidłowym przebiegiem imprezy będzie czuwało łącznie ponad 2000 osób, w tym niespełna 1000 ochroniarzy, 500 przeszkolonych wolontariuszy, kilkanaście zespołów medycznych, a także ratownicy wodni wyposażeni w łodzie i specjalistyczny sprzęt. Na miejscu zorganizowane zostaną punkty medyczne. W stan gotowości postawione będą także okoliczne szpitale.

Ze względów bezpieczeństwa postanowiono także wyłączyć z ruchu samochodowego część przestrzeni miejskiej w okolicy plaży Śródmieście i Bulwaru Nadmorskiego. Ograniczanie przestrzeni drogowej zawsze wiąże się z pewnymi problemami komunikacyjnymi. Dlatego zrobiliśmy wszystko, aby wszelkie trudności zostały zredukowane do niezbędnego minimum - tłumaczy Marek Łucyk, dyrektor GOSiR. W porozumieniu z SKM i ZKM w Gdyni udało się przeorganizować kursowanie autobusów i pociągów w taki sposób, aby jeździły ze zwiększoną częstotliwością. Tym bardziej zachęcamy do korzystania w czasie trwania imprezy z transportu publicznego - dodaje. Dla tych, którzy mimo wszystko zdecydują się na przyjazd samochodem, wydzielone zostaną specjalne strefy parkingowe, z których na miejsce imprezy będzie można dotrzeć w mniej niż dziesięć minut.

W dotychczasowej dziesięcioletniej historii Red Bull Air Race nie zdarzył się żaden wypadek z udziałem publiczności. Jedyny incydent miał miejsce w kwietniu 2010 roku, kiedy pilot Adilson Kindlemann zmuszony był do wodowania w australijskiej rzece Swan. Ekipa ratunkowa dotarła do pilota po kilku minutach, a on sam nie został ranny.

Od tego czasu zdecydowano się na liczne udoskonalenia techniczne w kwestii bezpieczeństwa samych zawodników. Wprowadzono m.in. jednakowe silniki i śmigła, zmieniono materiał, z którego wykonane są pylony oraz podniesiono ich wysokość do 25 metrów. 270-stopniowy zakręt „Quatro" wiążący się z dużymi przeciążeniami i przelotem między czterema pylonami został wyeliminowany. Zaostrzono także regulamin, aby uniknąć przekraczania wyznaczonych granic przez pilotów.

Zawody odbywają się 250 metrów od linii brzegowej, co wyklucza jakiekolwiek zagrożenie dla widzów. Ponadto na czas trwania wyścigów zdecydowaliśmy się na zamknięcie kąpielisk znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie toru lotu. Wszystko dla wykluczenia jakiegokolwiek, nawet najmniejszego, zagrożenia - przypomina Marek Łucyk.

Bieżące informacje o imprezie odnaleźć można na stronach www.gdynia.pl, www.eratuszgdynia.pl oraz www.gdyniasport.pl, a także w aplikacji mobilnej Gdynia City Guide.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u