Pamięć o Ofiarach Holocaustu w Warszawie

Autor: UM Warszawa 2022-01-28 08:57:27

Warszawa po raz kolejny czci dziś pamięć o ofiarach Holokaustu. Uroczystości odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Naszym moralnym obowiązkiem jest pamięć o wszystkich, którzy stracili życie w wyniku Zagłady. Nigdy więcej systemowej nienawiści, nigdy więcej odzierania kogokolwiek z godności i człowieczeństwa – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent. M.st. Warszawy.

W warszawskich obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, którzy uroczyście złożyli dziś kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Miasto stołeczne Warszawa reprezentowała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Oddajemy podczas tej pełnej skupienia uroczystości hołd ofiarom straszliwej zbrodni. Spotykamy się dzisiaj, żeby nie tylko pamiętać i przypominać, co się stało, ale także napominać i krzyczeć! Żeby wyrazić swoje potępienie i niezgodę na to, co się wydarzyło – mówiła wiceprezydentka Warszawy.

Podczas uroczystości przemawiała także Gołda Tencer - założycielka i fundatorka fundacji Shalom, dyrektorka Teatru Żydowskiego. – Przywołujemy dzisiaj cienie pomordowanych w gettach i obozach, została po nich garstka popiołu, grudka piasku, przesypywana przez czas. Usta setek tysięcy dzieci żydowskich milczą na zawsze. A niektóre z tych nielicznych które przeżyły dają świadectwo prawdzie. Międzynarodowy Dzień Pamięci jest krzykiem żydowskich dzieci, matek i ojców, krzykiem zamordowanego żydowskiego narodu –  mówiła dzisiaj Gołda Tencer wspominając także losy swojej rodziny.

Symbole pamięci

Znakiem pamięci o tych, którzy ginęli w obozach zagłady i gettach, ma być także światło świec. Organizatorzy uroczystości Dnia Pamięci apelują o postawienie zapalonej świecy w oknie – o godzinie 18.00. To wyraz solidarności z milionami ofiar Holokaustu oraz znak nadziei. Można je zapalić także w Internecie - wystarczy pobrać z profilu FB Fundacji Shalom zdjęcie zapalonej w oknie świecy i udostępnić na swoim profilu. 

27 stycznia, jak co roku, ulicami Warszawy jeździ zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd symbolizuje tramwaj kursujący w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej. Tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza – Marszałkowska - Stawki – Popiełuszki - Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Niestety z uwagi na zagrożenie epidemiczne został odwołany specjalny performance przygotowywany przez Teatr Żydowski i koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Holocaust – wydarzenie historyczne

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Obchody to nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale także pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego

© 2018 Super-Polska.pl stat4u