Warszawa doceniona przez Waszyngton

Autor: UM Warszawa 2022-07-13 08:08:40

John Kerry, specjalny pełnomocnik prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw klimatu odwiedził Warszawę. Podczas spotkania z wiceprezydentem Michałem Olszewskim wyraził uznanie dla proekologicznych działań miasta – szczególnie w zakresie transportu zbiorowego

Warszawa stale rozwija nowoczesny, przyjazny środowisku transport publiczny. Dziś już co czwarty autobus w Warszawie to pojazd zero- lub niskoemisyjny, a wkrótce będzie ich więcej. Także inwestycje w nowe stacje metra oraz rozbudowę linii tramwajowych wpisują się nasze plany rozwoju komunikacji bezpieczniejszej dla klimatu. Cieszę się, że nasze wysiłki zostały dostrzeżone za oceanem, czego dowodem jest dzisiejsza wizyta pełnomocnika prezydenta Joe Bidena ds. klimatu Johna Kerry’ego – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

– Cieszę się, że mogłem spotkać się z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim i przekonać się sam, że Warszawa staje się coraz czystszym, bardziej zielonym i konkurencyjnym miastem. Autobusy elektryczne, wyprodukowane w Polsce, są dobrym przykładem na to, jak samorządy mogą działać na rzecz ograniczenia śladu węglowego – powiedział John Kerry, specjalny pełnomocnik prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw klimatu.

– Globalna gospodarka ma problemy nie tylko związane z wojną za naszą wschodnią granicą i wynikającym z niej brakiem paliw, ale także ze zmianami klimatu. Kilka lat temu rozpoczęliśmy realizację programu miasta neutralnego dla klimatu. Dziś jesteśmy nie kilka, a wiele kroków bliżej osiągnięcia tego celu. Jako Warszawa chcemy miasta neutralnego dla klimatu. Chcemy przestawić się na źródła ekologiczne – dodaje zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski.

Autobusy elektryczne – symbol zmian

Elektryki stanowią około 11% autobusowego taboru miasta będącego w użyciu. Jest ich łącznie 162. Są cichsze, poruszają się płynniej, a jazda nimi to czysta przyjemność. Czystsza, bo autobusy elektryczne nie zostawiają za sobą spalin. Właśnie dlatego – w trosce o zdrowie przechodniów – stołeczny samorząd kieruje je na trasy, którymi spaceruje najwięcej mieszkańców oraz turystów, np. na Trakt Królewski. Krakowskim Przedmieściem oraz Nowym Światem jeżdżą niemal wyłącznie autobusy elektryczne.

Razem z nimi Warszawa zainwestowała w sieć ładowarek ulicznych. Znajdują się w całej Warszawie – nie tylko na obrzeżach. Charakterystyczne urządzenia można znaleźć także w Śródmieściu. Dzięki nim możliwe jest uzupełnienie baterii podczas postoju na pętli między poszczególnymi kursami. Największa z tych ładowarek znajduje się na Wilanowie – składa się z aż sześciu stanowisk ładowania. Łączna moc to niemal 2,5 megawata.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u