Profilaktyka jodowa i dystrybucja tabletek z jodkiem potasu

Autor: Zachodniopomorski UW 2022-10-14 09:19:35

 Jesteśmy przygotowani na sytuację, w której konieczne byłoby podanie tabletek zawierających jodek potasu - mówi wojewoda Zbigniew Bogucki. - Na terenie województwa zachodniopomorskiego, wspólnie z samorządami wytypowaliśmy 683 punkty dystrybucji tabletek. Do zdecydowanej większości samorządów tabletki zostały już dostarczone przez Państwową Straż Pożarną.

Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu była tematem dzisiejszej wideokonferencji wojewody Zbigniewa Boguckiego z samorządowcami, a następnie konfrencji prasowej z udziałem zastępcy zachodniopomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Kazimierza Lesisza, konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej prof. Mieczysława Walczaka oraz konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie endokrynologii, prezesa Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego prof. dr hab. n. med. Anhelliego Syrenicza.

- Dla samorządów województwa zachodniopomorskiego przeznaczono 2 608 230 tabletek z jodkiem potasu. Uwzględniając liczbę mieszkańców, turystów i uchodźców z Ukrainy, zapas tabletek wynosi 10% i w razie potrzeby zostanie powiększony - powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki.

- Tabletek z jodkiem potasu nie należy przyjmować, jeżeli nie ma takiej konieczności, czyli stanu zagrożenia wynikającego z uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu – podkreślił prof. Mieczysław Walczak.

Stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze prowadzi Państwowa Agencja Atomistyki oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Jeżeli zaistniałaby konieczność zażycia tabletek z jodkiem potasu informacja o tym będzie przekazywana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów.

Poniżej publikujemy listę punktów dystrybucji tabletek oraz ulotkę informacyjną, która również trafiła do samorządów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u