Czołgi i armatohaubice z Korei Południowej już w Polsce

Autor: Pomorski UW 2022-12-07 09:22:48

Pierwsza partia koreańskiej produkcji czołgów K2 oraz armatohaubic K9 już w Polsce. Okręt z dostawą ciężkiego sprzętu dla polskiej armii wpłynął w nocy do portu w Gdyni. To realizacja kontraktów zbrojeniowych zawartych w tym roku z Koreą Południową. W odbiorze uzbrojenia wziął udział  Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Pomorski  Dariusz Drelich, Szef BBN Jacek Siewiera, a także przedstawiciele strony koreańskiej.

  Cieszę się, że to wszystko do czego się zobowiązaliśmy, dzisiaj przybiera konkretną postać, materializuje się w postaci realnego wzmocnienia Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda w gdyńskim porcie. (…) Poza zasileniem naszych Sił Zbrojnych armatohaubicami, jest w tym wymiar symboliczny początku naszej współpracy, która, miejmy nadzieję, będzie owocna zarówno dla Polski jak i Korei – zaznaczył.

Z kolei minister  Mariusz Błaszczak zauważył, że to ważny dzień i ważne wydarzenie dla wzmocnienia polskiego wojska. (…). Nie zatrzymamy się na tej drodze, której celem jest wzmocnienie polskiego wojska, której celem jest bezpieczeństwo. Ważnym momentem w budowaniu relacji polsko-koreańskich była rozmowa naszych prezydentów podczas szczytu NATO  w Madrycie. Bardzo dziękuję za te rozmowy i wsparcie – dodał.

Sprzęt dostarczył do Polski statek BBC Pearl - wielozadaniowa jednostka przystosowana do przewozu ładunków ciężkich i wielkogabarytowych.

Polsko-koreańska współpraca
W lipcu br. zawarto umowę ramową z Hyundai Rotem na łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.
Z kolei umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense  obejmuje uzyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL (opartej o gotowe technologie uzyskane w efekcie prac nad haubicami K9A2) wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami amunicyjnymi K10 i wozami dowodzenia K11 oraz polskimi elementami, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.
Pod koniec sierpnia br. zawarto umowy wykonawcze związane z uzyskaniem od strony koreańskiej pierwszych 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9 w latach 2022-26. Pierwsze czołgi i armatohaubice dotarły właśnie do Polski.
Kolejna umowa ramowa z 29.10. br. na uzyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 CHUNMOO przewiduje dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ wraz z amunicją już w 2023 r.
 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u