Pamięć o powstaniu w getcie warszawskim

Autor: UM Warszawa 2023-01-25 09:27:09

W 80. rocznicę powstania w getcie zaplanowano ponad 60 wydarzeń - uroczyste obchody, wystawy, koncerty, spektakle teatralne, konferencje naukowe, warsztaty i spacery. Odbywać się będą przez cały rok, a zainauguruje je polska premiera spektaklu "Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego".

Ten rok jest dla Warszawy rokiem wyjątkowym, obchodzimy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. To ważna rocznica dla nas, ale i dla całego świata. Myślą przewodnią obchodów jest pamięć. Dlatego to nie przypadek, że zaczynamy je monodramem „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego”. Przez cały rok odbędzie się kilkadziesiąt projektów, by upamiętnić powstanie, na które Państwa serdecznie zapraszam. Najważniejsze, żebyśmy nieustająco mówili o pamięci i nauce, które zostaną dla kolejnych pokoleń – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

- Kiedy myślę o powstaniu w getcie, to widzę przed sobą bardzo młodych ludzi, którzy oddali swoje życie, by bronić swojego honoru i godności. Ludzkość składa się z ludzi podłych i z ludzi wspaniałych, dlatego pamiętajmy i wspominajmy tych wspaniałych, by było ich jak najwięcej – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy

Spektakl o Janie Karskim

Pierwszym wydarzeniem będzie polska premiera spektaklu "Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego", który trafił do Polski dzięki staraniom Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i jej prezesce Ewie Junczyk-Ziomeckiej. 

Przedstawienie opowiada o niezwykłym losie kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Stawia pytania o postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości i krzywdy. Jana Karskiego gra David Straithairn, nominowany do Oscara za film "Good Night and Good Luck", znany jest także z filmów "Lincoln" i "Nomadland".

- Jan Karski był świadkiem, niósł prawdę, której w żaden sposób nie koloryzował . Zdecydował się przekazywać fakty – mówił David Strathairn o Janie Karskim – Warto też, żebyśmy pamiętali o credo Karskiego, musimy się opiekować sobą nawzajem, jest to bardzo ważne, bo jesteśmy na tym świecie wszyscy razem – dodał aktor.

Przedstawienie będzie wystawione w środę i w czwartek w Teatrze Dramatycznym, w kolejnych dniach w Łodzi, Krakowie i Poznaniu.

Uroczystości w Muzeum POLIN

Tylko w samym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaplanowano ponad czterdzieści wydarzeń, pod wspólnym hasłem „Nie bądź obojętny”, m.in. sesję popularnonaukową „O badaniach nad chorobą głodową w getcie warszawskim, odsłonięcie muralu Wilhelma Sasnala przy ul. Anielewicza – miejscu, gdzie 80 lat temu znajdowała się jedna z kryjówek ludności cywilnej getta warszawskiego oraz międzynarodowa konferencja naukowa „Żydzi europejscy w obliczu nieuchronności Zagłady”. Ponadto w kwietniu odbędzie się także koncert "Łączy nas pamięć", wspólnie wystąpią Hania Rani oraz Sinfonia Varsovia i wykonają muzykę powstałą w warszawskim getcie, a jesienią Warsaw Jewish Film Festival.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów będzie otwarcie wystawy czasowej „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”. Wystawa będzie czynna od 18 kwietnia do 8 stycznia 2024 r..

Pełny program wydarzeń znajduje się na stronie internetowej.

Akcja Żonkile 2023

Jak co roku odbędzie się Akcja Żonkile 2023, której tematem przewodnim w tym roku będzie los ludności cywilnej getta. Po raz pierwszy żonkile zostaną rozdane przez wolontariuszy także w innych miastach: Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Łodzi oraz Wrocławiu. Z inicjatywy prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego Muzeum POLIN wyprodukuje 150 tysięcy dodatkowych (poza wcześniej planowanymi 450 tysiącami) papierowych kwiatów. Trafią one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie. Inicjatywę wsparł Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, który będzie jednocześnie partnerem tych działań.

Aktualnie trwa nabór wolontariuszy do akcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie polin.pl.

Wystawy w Muzeum Warszawy…

Jednym z elementów obchodów 80. rocznicy powstania w getcie będzie otwarcie Gabinetu świadectw getta warszawskiego w ramach wystawy głównej Muzeum Warszawy. Obecność społeczności przejawia się w wielu miejscach wystawy głównej, jednak reprezentacja ta jest niewspółmiernie mała w stosunku do znaczenia tej grupy w dziejach miasta, a jej tragiczna historia jest niemal całkiem nieobecna. Gabinet, ukaże losy żydowskiej ludności Warszawy oraz miejsca, w którym stworzone zostało największe getto w okupowanej przez nazistów Europie.

W tym samym muzeum, od 11 października 2023 do 4 lutego 2024, będzie pokazywana wystawa "Moi Ver. Brakujące ogniwo awangardy", poświęcona absolwentowi Bauhausu, uczniowi Fernanda Legera, do dziś nieodkrytego awangardowego artysty żydowsko-polskiego pochodzenia – Moshe Worobejczyka, zwanego Moi Ver. Wystawa, przygotowywana przez Centre Pompidou, jest pierwszą monografią tego artysty. Na pokaz składa się ponad 300 fotografii, obrazów, plakatów i publikacji pochodzących z archiwum artysty i kilku międzynarodowych kolekcji.

…i spektakle w Teatrze Żydowskim

Wiosną teatry z całej Polski oraz wyższe uczelnie artystyczne zostaną zaproszone do przesyłania krótkich wideo z interpretacjami poezji Zagłady, w tym wierszy z tomu „Dzieci getta” Stefanii Grodzieńskiej. Nagrane utwory zostaną zamieszczone w rocznicę powstania na profilach mediów społecznościowych teatrów biorących udział w projekcie, a Teatr Żydowski będzie emitował zmontowane materiały wszystkich teatrów od 19 kwietnia do 16 maja na swojej stronie.

Odbędzie się także performance “Pif paf in piach”. Na trzech piętrach Reduty Banku Polskiego reżyserka Gołda Tencer wraz z innymi twórcami odtworzy pulsującą w murach żydowskiej dzielnicy nadzieję i wolę przetrwania – w getcie działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, kawiarni, restauracji. Z kolei na 22 kwietnia zaplanowano „Pieśni getta. Artyści Teatru Żydowskiego zaśpiewają piosenki w języku polskim i jidysz.

Pełny program miejskich wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim będzie dostępny na stronie.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u