Doktorant ZUT-u ze studenckim Noblem

Autor: mat. prasowe ZUT 2023-05-30 08:59:22

Doktorant ZUT-u ze studenckim Noblem. Michał Cichowicz otrzymał statuetkę i 5 tysięcy złotych m.in. za projekt biomechanicznej protezy ludzkiej w XIV edycji ogólnopolskiego konkursu „Studencki Nobel” organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

To jedyne takie wyróżnienie dla studenta ze Szczecina w tym roku.

Michał skończył na ZUT-cie trzy kierunki studiów (Automatykę i Robotykę, Elektrotechnikę, Mechanikę i Budowę Maszyn) obecnie uczy się na kolejnym (Inżynieria Chemiczna i Procesowa) – robi również doktorat.

 

Na sobotniej Gali w Warszawie, Studenckiego Nobla wręczono w 10 kategoriach, m.in. sztuka, nauki techniczne czy fizyka i astronomia.

 

Nasz student otrzymał statuetkę w kategorii 3W – czyli woda, wodór węgiel. Został uhonorowany za całokształt swoich badań, przede wszystkim jednak za pracę nad nowatorską protezą kończyny dolnej. Wynalazek Michała Cichowicza, w przeciwieństwie do tradycyjnych tego typu urządzeń, jest ruchomy. Przy pomocy elektrod EMG, odbiera sygnały od ludzkich mięśni, przez co proteza reaguje i porusza się podobnie do prawdziwej kończyny. Dzięki systemowi sprężyn, możliwe jest ustabilizowanie ruchu urządzenia, także przy poruszaniu się po nierównym terenie.

 

Niezależne Zrzeszenie Studentów to organizacja, która wspiera kulturalny, naukowy i społeczny rozwój studentów. Powstała w 1980 roku, w wyniku wydarzeń i strajków robotniczych. Jej cel to aktywizacja środowiska studenckiego i budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u