Kolejne inwestycje zwiększające bezpieczeństwo Polski - PWPW i TZF Polfa podpisały umowę na 143 mln zł

Autor: MSWiA 2023-07-04 09:33:41

PWPW S.A. podpisała z TZF Polfa S.A. umowę o wartości 143 mln zł na zakup ponad 17-hektarowej działki na warszawskim Tarchominie. O kolejnej inwestycji zwiększającej bezpieczeństwo Polski poinformowali szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. – To początek budowy nowej, narodowej drukarni polskich banknotów i polskiej papierni, zakładu wytwarzającego papier zabezpieczony – powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji.

Podczas konferencji w siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych szef MSWiA podkreślił, że jest to jedna z większych transakcji, która miała miejsce w ostatnich latach.

Rozpoczynamy nową strategiczną inwestycję dla państwa polskiego i jego obywateli. W ten sposób zabezpieczamy następne pokolenia Polaków, tak aby każdy obywatel miał pewność dostępu do polskiej waluty, do gotówki. Żyjemy w trudnych czasach. Ataki hakerskie, czy przerwy techniczne nie mogą spowodować tego, że ta pewność zostanie zachwiana

– dodał.

Minister Mariusz Kamiński zaznaczył również, że dzisiejsze wydarzenie stanowi kolejny krok do wzmocnienia bezpieczeństwa naszego kraju. Dodał przy tym, że podpisanie umowy pomiędzy dwoma spółkami skarbu państwa to gwarancja stabilnego dostępu Polaków do gotówki oraz zapewnienie bezpieczeństwa lekowego.

Chciałbym bardzo podziękować prezesowi PWPW i prezesowi Polfy Tarchomin, ale również Ministerstwu Aktywów Państwowych za znakomitą, rzetelną współpracę przy realizacji tej umowy

– podsumował szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Z kolei wiceminister aktywów państwowych powiedział, że Polfa Tarchomin środki ze sprzedaży gruntu przeznaczy na zakończenie budowy fabryki leków onkologicznych.

Polfa Tarchomin zabezpiecza Polaków pod względem lekowym. Największy producent antybiotyków, pierwszy w Polsce producent insuliny - na 200-lecie finalizuje budowę fabryki leków onkologicznych. Na warszawskim Tarchominie jest budowana, jest już na ukończeniu, pierwsza w Polsce i najnowocześniejsza w naszej części Europy fabryka leków onkologicznych, a w zasadzie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych

– podkreślił wiceminister aktywów państwowych.

W briefingu wzięli także udział Piotr Ciompa, prezes PWPW oraz Jarosław Król, prezes TZF Polfy S.A.

Umowa pomiędzy PWPW S.A. a TZF Polfa S.A.

Dla PWPW zakup działki na warszawskim Tarchominie to realizacja długofalowego planu strategicznego i potrzeba wynikająca z ograniczeń dotychczasowej lokalizacji zakładu na Nowym Mieście w Warszawie. W aktualnej siedzibie spółki wykorzystano już 100 proc. powierzchni biurowej, produkcyjnej oraz magazynowej. Ponadto, konstrukcja prawie stuletnich budynków bywa barierą przy wprowadzeniu nowoczesnych urządzeń produkcyjnych i wiąże się z koniecznością wyburzenia ścian zewnętrznych oraz odbudowywania ich po instalacji maszyn. Do tego dochodzi brak możliwości rozbudowy oraz ograniczone możliwości przebudowy ze względu na wymogi ochrony konserwatora zabytków. Nie bez znaczenia jest też fakt, że produkcja papierniczo-poligraficzna PWPW zlokalizowana jest w centrum miasta, co zwiększa koszty produkcji oraz niesie ze sobą poważne utrudnienia logistyczne.

Dla TZF Polfa S.A sprzedaż, niewykorzystywanej przez spółkę, działki pozwoli na realizację głównego celu, jakim jest produkcja leków onkologicznych. Polfa mocno stawia na produkcję leków przeciwnowotworowych, stosowanych m.in. w leczeniu raka piersi, w ostrej białaczce czy szpiczaku mnogim oraz antybiotyków iniekcyjnych i innych wysokoaktywnych leków wykorzystywanych w leczeniu chorób grzybiczych, w reumatologii i w anestezjologii. Dzięki transakcji możliwe będzie dokończenie budowy największego zakładu produkującego tego typu leki w Polsce i w naszej części Europy. Docelowo możliwości produkcyjne obu linii to ponad 20 mln fiolek oraz 6 mln ampułkostrzykawek rocznie. 

Do końca roku TZF Polfa planuje uzyskać pozwolenie na użytkowanie nowej fabryki. Trwa już produkcja zamówionych nowoczesnych maszyn, które mają stanowić wyposażenie produkcyjne. Uruchomienie pierwszego w Polsce i w naszym regionie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych planowane jest na przełomie lat 2024-2025.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u