Szkolenie dotyczące psychiatrii dziecięcej w województwie mazowieckim

Autor: Mazowiecki UW 2024-03-09 09:14:32

W piątek 8 marca br., Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek wraz z Zastępcą Dyrektora Wydziału Zdrowia Urszulą Kuroczycką i p.o. Mazowieckiego Kuratora Oświaty Wiolettą Krzyżanowską wzięli udział w zorganizowanym szkoleniu dla nauczycieli szkół i przedszkoli z województwa mazowieckiego, które dotyczyło występowania depresji u dzieci i młodzieży. Spotkanie odbyło się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Dzisiaj odbywa się kolejna edycja szkolenia dotyczącego występowania depresji u dzieci i młodzieży. Wydarzenie nawiązuje do obchodzonego 23 lutego Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych, ponieważ dotyka coraz więcej młodych ludzi. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest niezwykle ważnym tematem, szczególnie teraz kiedy widzimy te zatrważające dane statystyczne o próbach samobójczych wśród młodzieży. Istotne jest stworzenie przestrzeni, gdzie każdy bez przeszkód może szukać pomocy, dlatego bardzo ważne jest szkolenie dyrektorów, nauczycieli i wychowawców, aby zwiększać ich świadomość i wiedzę na temat występowania depresji oraz poszerzanie ich kompetencji w obszarze wspierania dzieci. Bardzo dziękuję Państwu za tak duże zainteresowanie dzisiejszym wydarzeniem. Wspólnymi siłami możemy dokonać zmian w przestrzeni publicznej i poprawić sytuację w obszarze zdrowia psychicznego najmłodszych. - powiedział Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.

Wydarzenie odbyło się przy współpracy z Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży dla województwa mazowieckiego oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie. Szkolenie było w formie online dla nauczycieli szkół i przedszkoli mieszczących się na Mazowszu. Kurs był nawiązaniem do Dnia Walki z Depresją, które przypada 23 lutego na całym świecie. Warto zwrócić uwagę, że według zebranych danych przez Światową Organizację Zdrowia jest to choroba, która w chwili obecnej jest jedną z największych wyzwań zdrowotnych, które dotyka coraz to młodsze osoby.

Udział w wydarzeniu wzięła również Paulina Piechna - Więckiewicz Pełnomocnik Ministra Edukacji ds. zdrowia psychicznego, dr n. med. Lidia Popek Konsultant Wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz dr n. med. Agnieszka Kałwa Konsultant Wojewódzki w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży.

W ostatnim czasie, a szczególnie po pandemii zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to jeden z kluczowych tematów. Jednocześnie ważną kwestią jest stworzenie przestrzeni gdzie każdy będzie mógł znaleźć pomoc. Szkolenia dla nauczycieli i wychowawców, a także dyrektorów szkolnych placówek i przedszkoli są niezbędne ponieważ zwiększają wiedzę i świadomość pracowników w kwestii występowania depresji oraz kompetencji w obszarze wspierania dzieci.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u