Wypracujemy dobre rozwiązania dla Polski

Autor: www.solidarnosc.org.pl 2015-12-16 18:17:03
W poniedziałek 14 grudnia w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego. Na posiedzeniu obecna była premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz ministrowie – m.in. skarbu, zdrowia, edukacji i spraw wewnętrznych. Był też b. minister pracy Władysław Kosiniak- Kamysz. Powstanie RDS to także jego zasługa, co było podczas obrad wielokrotnie podkreślane.

Piotr Duda przypomniał na wstępie o zawieszeniu prac w Trójstronnej Komisji przez związki zawodowe i licznych protestach ulicznych, które następnie miały miejsce. Zaznaczył, że nikt wówczas nie mówił o łamaniu Konstytucji przez stronę rządową, choć np. łamanie jej art. 20 mówiącego o dialogu społecznym było oczywiste. Wyraził nadzieję, że takie uliczne marsze związków zawodowych nie będą już potrzebne, ponieważ rozpoczniemy nowy etap dialogu przy - stole negocjacyjnym. Jak powiedział, wierzymy, że RDS nie będzie już tylko pocztą przyjmującą rządowe informacje, ale miejscem faktycznej debaty dla dobra obywateli i Państwa. Mówił o potrzebie jak najszybszego uruchomienia dialogu branżowego i systemowego, do którego powołana jest Rada.

- Jestem przekonany, że dialog społeczny ruszy z kopyta, że RDS nie stanie się forum, na którym będziemy tylko informowani o tym, co ma zamiar robić rząd – mówił przewodniczący „S”.

Premier Beata Szydło mówiła, że Polacy chcą dialogu i, że na taki dialog sobie zasłużyli. Dodała, że dobrze, iż nowa ustawa o RDS zaprasza wszystkich do stołu rozmów, ale istotne jest teraz, by umieć z tego zaproszenia skorzystać, żeby przyjęte uzgodnienia były wprowadzane w życie. Podkreśliła, że rząd jest gotowy na krytykę swoich działań i chce z niej korzystać, chce wsłuchiwać się w dyskusję partnerów społecznych. Przypomniała, że rząd umówił się z obywatelami na konkretne zmiany dotyczące np. wynagrodzeń czy rynku pracy i o tym chce w dialogu rozmawiać.

– Wierzę w to głęboko, że tutaj będą się wykuwały najlepsze programy i projekty dla polskich przedsiębiorców, polskich pracowników i polskiej gospodarki. Wierzę w to głęboko, że wspólnie trzy strony - strona społeczna, strona pracodawców i strona rządowa - wypracujemy dużo dobrych rozwiązań dla Polek i Polaków – mówiła.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zauważył, że istnieje powszechne oczekiwanie, że także parlament zaangażuje się w dialog społeczny. Poinformował, że już zalecił, by komisje sejmowe częściej spotykały się z partnerami i członkami RDS.

– Sejm jest do państwa dyspozycji – zadeklarował. Mówił też, że w parlamencie znacznie wzrośnie rola konsultacji społecznych.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił z kolei, że rozpoczęcie prac Rady Dialogu Społecznego jest dowodem, że w Polsce jest dialog i jest demokracja. Dziś zostaje wznowiony, jako dialog trójstronny i wypracowane w nim rozwiązania z pewnością będą dowodem na dbałość o interesy Polski i Polaków. Pogratulował członkom Rady entuzjazmu i zapału do pracy.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz wiceprzewodnicząca RDS Elżbieta Rafalska zadeklarowała, że liczy na prawdziwy dialog, na debaty, ale także na dzielenie się współodpowiedzialnością, doświadczeniem partnerów i ich wiedzą. - Mam nadzieję, że w Radzie będą wnoszone dobre pomysły, które nie będą odrzucane tylko dlatego, że wniosła je nie ta strona, która jest akurat właściwa – powiedziała. Podkreśliła znaczenie zasad: równowagi stron, kompromisu, zaufania, które muszą przyświecać dialogowi.

W dalszej kolejności krótkie wystąpienia wygłosili szefowie organizacji wchodzących w skład RDS: prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, przewodniczący OPZZ Jan Guz, Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny, wiceprezes BCC Wojciech Warski, wiceprzewodniczący FZZ Stanisław Stolorz, prezes ZRP Jerzy Bartnik.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u